Badania lekarskie pracowników – kto podlega badaniom, a kto nie?

Jakim badaniom lekarskim powinni się poddać pracownicy? Na jakie badania pracodawcy – pod groźbą kary – muszą kierować zatrudnionych? Kiedy nie trzeba przechodzić badań wstępnych?

 

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego zaplanowane na 1 lipca br. spowoduje m.in. przywrócenie obowiązku kierowania pracowników na okresowe badania medycyny pracy (wykonywanie tych badań zostało zawieszone w marcu 2020 r.). To o tych badaniach ostatnio jest w mediach głośno, ale to nie jedyne badania, które dotyczą relacji pracownik-pracodawca. Jakie jeszcze badania lekarskie są związane ze stosunkiem pracy i kogo dotyczą?

 

Jakie badania lekarskie dotyczą stosunku pracy i kogo obejmują?

Badania wstępne – dotyczą następujących grup: (1) osób przyjmowanych do pracy; (2) pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowisko i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; (3) pracowników przyjmowanych do prac szczególnie niebezpiecznych.

Badania okresowe – dotyczą: (1) wszystkich zatrudnionych pracowników; (2) pracowników narażonych na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, także po zaprzestaniu pracy oraz po rozwiązaniu stosunku pracy (jeżeli złożą wniosek o objęcie takimi badaniami).

Badania kontrolne – dotyczą: pracowników w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

Badania końcowe – dotyczą pracowników, w przypadku których stosunek pracy uległ rozwiązaniu; przeprowadza się je na wniosek pracownika; uprawnione są do nich osoby pracujące w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających (przeprowadza się je w celu ustalenia czy  pracownik cierpi na chorobę zawodową).

 

 UWAGA! Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badanie wstępne, badania okresowe oraz kontrolne. Pracodawca dopuszczający pracownika do pracy bez aktualnych badań narusza przepisy BHP, narażając się na karę grzywny w wysokości 1 000-30 000 zł, która może zostać nałożona zgodnie z art. 283 §1 Kp.

 

Którzy pracownicy nie podlegają badaniom wstępnym?

Wstępnym badaniom – czyli pierwszym spośród wyżej wymienionych – nie podlegają następujące grupy osób:

  • przyjmowane ponownie do pracy – ten sam pracodawca, to samo stanowisko (lub inne stanowisko, ale na tych samych warunkach) w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy;
  • przyjmowane do pracy pozostające w stosunku pracy z innym pracodawcą;
  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie o braku przeciwskazań do pracy i pracodawca potwierdzi, że warunki te odpowiadając warunkom na nowym stanowisku pracy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także