Alert! Jest stanowisko GIP w sprawie przerw śniadaniowych!

Główny Inspektorat Pracy zakończył dyskusje na temat uzależnienia przerw śniadaniowych od czasu faktycznie przepracowanego versus zaplanowanego w grafiku pracy. Jakie przyjął stanowisko?

 

Główny Inspektorat Pracy potwierdził w najnowszym stanowisku (z 12 czerwca 2023, UNP:GIP-23-33801, GIP-GBI.0701.96.2023.2, wydanym dla Gazety Prawnej), że przerwy śniadaniowe zależą od faktycznego czasu pracy pracownika. W ten sposób zakończył trwającą dyskusję, dotyczącą tego czy przedłużona nowymi przepisami przerwa w pracy uzależniona od dobowego wymiaru czasu pracy odnosi się do czasu pracy zaplanowanego w grafiku pracy, czy też do czasu przepracowanego w danym dniu z uwzględnieniem dodatkowej pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Główny Inspektorat Pracy przypomniał również pracodawcom w swoim stanowisku, że niezapewnienie przerw o odpowiedniej długości jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika wynikającym z art. 282 par. 1 pkt 5 Kodeksu pracy, za co można otrzymać karę grzywny do 30 000 zł.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także