We wszystkich sprawach z zakresu prawa pracy – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – sędziowie mają nakazywać pracodawcom dalsze zatrudnienie pracowników, jeśli reprezentują grupę osób podlegających szczególnej ochronie.
Do Prezydium Sejmu i Prezydenta trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych, z kontrowersyjnym zapisem obligującym sędziów – na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy – do nakazania pracodawcom dalszego zatrudniania pracowników podlegających szczególnej ochronie, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Pracodawca nie zwolni chronionego pracownika aż do zakończenia postępowania?
Ustawodawca proponuje, aby art. 477(2) § 2 k.p.c. zawierał jednoznaczną dyrektywę adresowaną do sądu co do konieczności nałożenia na pracodawcę w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy za pracę za bezskuteczne albo przywracającym pracownika do pracy, obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Z kolei projektowany art. 755(5) § 1 k.p.c. zakłada, by w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzielał zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<