Prezydent podpisał ustawę przedłużającą wsparcie dla Ukraińców – co to znaczy dla polskich pracodawców?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy m.in. przedłuża legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r. oraz wydłuża możliwość wykonywania pracy przez pielęgniarki, lekarzy oraz dentystów z Ukrainy na uproszczonych zasadach.

 

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała 20 lutego br., że Andrzej Duda podpisał w miniony poniedziałek Ustawę z 9 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak podaje KPRP „Ustawa przewiduje przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 103, z późn. zm.)” i stanowi następstwo przedłużenia przez Radę Unii Europejskiej tymczasowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy do 24 marca 2025 roku. Co podpisanie i ogłoszenie ww. ustawy oznacza w praktyce dla polskich pracodawców?

 

Jakie zmiany dla pracodawców wprowadza przedłużenie wsparcia dla Ukraińców?

Wspomniana powyżej ustawa przede wszystkim:

  • wydłuża legalizację pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy oraz obywateli Ukrainy przebywających na terytorium RP na podstawie wizy Schengen wydanej przez polski organ lub organ innego państwa strefy Schengen, a także dokumentów określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1030/2002 na terytorium RP – do 30 czerwca 2024 roku;
  • wydłuża do 30 czerwca 2024 roku okres ważności następujących dokumentów wydanych/udzielonych obywatelom Ukrainy: wiz krajowych, zezwoleń na pobyt czasowy, kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz „zgód na pobyt tolerowany”;
  • wydłuża okres umożliwiający wykonywanie zawodu lekarza, lekarza dentysty oraz pielęgniarki dla osób, które uzyskały stosowne uprawnienia poza UE, na uproszczonych zasadach – do 28 miesięcy;
  • dopuszcza odstępstwa od wymogów techniczno-budowlanych, przeciwpożarowych oraz higieniczno-sanitarnych wobec oddanych do użytku obiektów budowlanych wykorzystywanych zbiorowo na tymczasowe cele mieszkaniowe dla obywateli Ukrainy.

 

Ponadto podpisany przez Prezydenta dokument wydłuża maksymalny termin opuszczenia terytorium Polski przez obywateli Ukrainy do 30 czerwca br., a także – na taki sam okres – wydłuża wstrzymanie stosowania wymagań dotyczących minimalnego dochodu w procedurach udzielania zezwoleń na pobyt czasowy dla Ukraińców prowadzących działalność gospodarczą na terytorium RP.

 

 Omawiane przepisy wchodzą w życie dzień po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 

oprac. HZK

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także