Wczoraj rząd przyjął projekt przepisów, dzięki którym do substancji szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy zostaną dodane substancje reprotoksyczne, mające niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet oraz na rozwój potomstwa. Co to oznacza w praktyce dla pracodawców?
Pracodawcy wkrótce staną przed koniecznością dostosowania się do nowych regulacji prawnych dotyczących ochrony zdrowia pracowników. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej intensywnie pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy, które mają na celu rozszerzenie obowiązków pracodawców o ochronę zatrudnionych przed czynnikami reprotoksycznymi. Substancje te, znane z negatywnego wpływu na funkcje seksualne, płodność oraz rozwój potomstwa, zostaną dodane do substancji rakotwórczych i mutagennych, przed którymi pracownicy muszą być chronieni.
Kto jest narażony na substancje reprotoksyczne i jakie obowiązki dojdą pracodawcom?
Nowelizacja prawa pracy będzie dotyczyła m.in. substancji takich jak styren, toluen czy bisfenol A, występujących w wielu branżach – od przemysłu farmaceutycznego i fryzjersko-kosmetycznego po warsztaty samochodowe. Pracodawcy będą musieli nie tylko zastępować niebezpieczne substancje mniej szkodliwymi alternatywami, ale również m.in. prowadzić dokładne rejestry kontaktów pracowników z tymi czynnikami czy monitorować ich stan zdrowia.
Od kiedy pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed czynnikami reprotoksycznymi?
Szczegóły projektowanych przepisów, które mają wejść w życie już w drugim kwartale 2024 roku, zostały opublikowane 5 kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wczoraj (tj. 16 kwietnia br.) projekt został przyjęty przez rząd. Teraz omawiane przepisy trafią do dalszych prac w Sejmie. Z aktualnym etapem legislacyjnym można się zapoznać >> TUTAJ <<.
Zapraszam do lektury pełnej treści artykułu, w którym znajduje się m.in. lista nowych obowiązków pracodawców oraz link do projektu omawianych przepisów >> Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed czynnikami reprotoksycznymi <<.
Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<