Umowy zlecenia mają być oskładkowane od 2025 roku? Ile wyniosą od nich składki ZUS? Mamy dokładne wyliczenia!

Wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od każdej umowy zlecenia będzie skutkowało albo wzrostem kosztów zleceniodawcy, albo spadkiem wynagrodzenia netto zleceniobiorcy. Możliwe będzie również rozwiązanie „kompromisowe”. Ile wyniosą składki ZUS, zależnie od scenariusza?

 

Dyskusje na temat oskładkowania umów cywilnoprawnych rozgrzewały opinię publiczną do czerwoności już w 2019 roku, jednak wówczas rząd wycofał się z tego pomysłu, prawdopodobnie z uwagi na kalendarz wyborczy. Następnie temat wracał jak bumerang w 2020, 2021 i 2022 roku. Ostatnie plany dotyczące pełnego oskładkowania umów zlecenia zakładały wejście w życie stosownych regulacji od 2023 roku, ale nie zostały wówczas uchwalone żadne przepisy, które urzeczywistniłyby te zamierzenia.

 

Czy od 2025 roku umowy zlecenia zostaną oskładkowane?

Aktualne zapisy Krajowego Planu Odbudowy zakładają, że od 2025 r. zostanie wdrożony obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od każdej umowy cywilnoprawnej. Co to będzie oznaczać w praktyce dla zleceniodawców i zleceniobiorców? W jakim stopniu wzrosną koszty zleceniodawców, a ile stracą zleceniobiorcy?

Z dokładnymi wyliczeniami spieszą doradcy podatkowi Grant Thornton, którzy skalkulowali – dla trzech różnych scenariuszy – poziom poszczególnych obciążeń. Ze szczegółowymi danymi można się zapoznać >> TUTAJ <<.

Zostały one opracowane dla wartości 5.000 zł brutto i 2.000 zł brutto w następujących konfiguracjach:

  • scenariusz 1 – zachowanie kwoty brutto: zwiększenie kosztu zleceniodawcy i zmniejszenie kwoty „na rękę” zleceniobiorcy;
  • scenariusz 2 – firma zwiększa wynagrodzenie tak, by zleceniobiorca miał tyle samo netto;
  • scenariusz 3 – spadek wynagrodzenia netto zleceniobiorcy.

 

Jakie zasady oskładkowania umów zleceń obowiązują w 2024 roku?

Obecnie każda umowa zlecenia podlega pod obowiązkowe składki ZUS wtedy, gdy dla zleceniobiorcy stanowi jedyne źródło dochodu. Kolejne umowy zlecenia, o ile nie są zawarte z pracodawcą, a wartość pierwszej umowy przekroczyła wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie muszą już być oskładkowane.

Rządowe plany oskładkowania wszystkich umów zleceń od 2025 roku mogą istotnie zmienić aktualną segmentacji rynku pracy. Wydaje się, że nigdy nie było bliżej do urzeczywistnienia omawianej zmiany, choć projektu stosownej ustawy jeszcze nie ma.

 

Masz pytania dotyczące racjonalizacji obciążeń podatkowych? >> Skontaktuj się z doradcami podatkowymi Grant Thornton i zyskaj pewność << 

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także