Odprawa emerytalna - co warto o niej wiedzieć?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać odprawę emerytalną? Ile powinna wynieść odprawa emerytalna? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić i jakich formalności powinien dopełnić pracownik, żeby ją uzyskać?

 

Odprawa emerytalna jest zagwarantowana przez Kodeks pracy i może być przyznana pracownikowi tylko jeden raz. Art. 921 § 1. k.p. mówi, że „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Z kolei w § 2. czytamy, że „pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa”. Odprawę wypłaca się w sytuacji zaistnienia zbiegu terminu rozwiązania umowy o pracę z przejściem na emeryturę czy rentę. Likwidacja stanowiska pracy również kwalifikuje się do takiej sytuacji. Jeżeli natomiast rozwiązanie umowy nastąpiło z winy pracownika bez wypowiedzenia, wówczas odprawa nie zostanie wypłacona.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać odprawę emerytalną?

Aby otrzymać odprawę emerytalną, w każdym przypadku muszą nastąpić trzy warunki:

  • nabycie prawa do emerytury,
  • zakończenie stosunku pracy wraz z przejściem na emeryturę,
  • brak wcześniejszego pobrania odprawy emerytalnej.

 

 UWAGA! Pracownik, który był zatrudniony jednocześnie u dwóch pracodawców, nabywa prawa do świadczenia od każdego pracodawcy z osobna.

 

Ile powinna wynieść odprawa emerytalna?

Wysokość odprawy, jak już wspomnieliśmy, to standardowo jednomiesięczna pensja, jednak może ona być wyższa – zgodnie z zasadami uregulowanymi w zapisach wewnątrzzakładowych. Dla grup takich jak nauczyciele, policja czy służba zdrowia, obowiązują odrębne przepisy.

 

W jakim terminie pracodawca powinien wypłacić odprawę emerytalną?

Termin wypłaty odprawy nie jest określony, ale pracodawca ma obowiązek uwzględnienia informacji o wypłaconej odprawie na świadectwie pracy, które z kolei powinien przekazać pracownikowi w ciągu 7 dni od daty zakończenia stosunku pracy.

 

 Pracownik chcący przejść na emeryturę powinien złożyć pracodawcy stosowne podanie (o przejściu na emeryturę), które stanowi jednocześnie wypowiedzenie umowy o pracę.

 

Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<

 

oprac. za: Dodatkowa pensja od pracodawcy. Kiedy należy ci się odprawa emerytalna? – GazetaPrawna.pl

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także