Pracodawcy prowadzący PPE zamiast PPK powinni do końca lipca sprawdzić czy nadal mają do tego prawo!

Pracodawcy, którzy ze względu na brak uruchomienia PPK, prowadzą w firmie PPE, powinni do końca lipca br. sprawdzić tzw. partycypację. Ile wynoszą graniczne wartości uprawniające do pozostania przy PPE? Co, jeśli pracodawca straci prawo do prowadzenia PPE? Jakie obowiązki na nim spoczywają, jeśli zachowa to prawo?

 

 

Przypominamy, że w lipcu pracodawcy, którzy dotychczas prowadzili tylko PPE, muszą sprawdzić czy nadal mają do tego prawo. Zasada jest taka, że począwszy od dnia następującego po 1 stycznia albo 1 lipca danego roku – jeżeli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy u pracodawcy mniej niż 25% zatrudnionych (zgodnie z definicją „osób zatrudnionych” zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK) – taki pracodawca traci uprawnienie do prowadzenia PPE.

 

Co, jeśli pracodawca straci prawo do prowadzenia PPE?

Od dnia utraty przez pracodawcę prawa do prowadzenia PPE, ma on obowiązek zawrzeć – w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych – umowę o prowadzenie PPK. Obowiązującym terminem w takiej sytuacji jest maksymalnie 100 dni (tj. do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy). Z kolei umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później, niż na 10 dni roboczych przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK.

 

Co, jeśli pracodawca nadal może prowadzić PPE?

Pracodawcy mający uprawnienia do prowadzenia PPE powinni dwa razy w roku – do 31 stycznia oraz do 31 lipca – przekazać PFR oświadczenie o liczbie zatrudnianych pracowników i uczestników PPE, odpowiednio według stanu na 1 stycznia i 1 lipca. Wynika to z art. 23a ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także