Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że procedura zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów może zacząć działać w przedsiębiorstwach w Polsce dopiero z początkiem przyszłego roku.
Wdrożenie procedur dotyczących przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów zostało przesunięte z 25 września br. na 1 stycznia 2025 roku. Decyzja ta została ogłoszona w stanowisku MRPiPS z 5 sierpnia, wydanym dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Informację tę przekazały media, na czele z DGP – więcej na ten temat w Dzienniku Gazecie Prawnej nr 152 z 6 sierpnia 2024 r., s. B10, „Procedury dla sygnalistów w firmach dopiero od 1 stycznia”.
Poniżej przytaczamy kluczowe informacje z wspomnianego stanowiska resortu pracy za DGP.
„(…) Z uwagi więc na fakt, że obowiązek ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych dotyczy podmiotów prawnych, na rzecz których według stanu na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, podmioty prawne powinny ustalić ww. procedurę najpóźniej 1 stycznia 2025 r.
(…) w przypadku podmiotów prawnych wskazanych w ust. 3 nie obowiązuje próg 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz tego podmiotu, obligujący do ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. Oznacza to obowiązek utworzenia kanału zgłoszeń wewnętrznych przez ten podmiot niezależnie od liczby osób wykonujących pracę na jego rzecz. W tym przypadku nie może mieć więc zastosowania art. 24 ust. 2 ustawy, gdyż byłoby to sprzeczne z normą szczególną zawartą dla wymienionych podmiotów w art. 23 ust. 3 ustawy.
Vacatio legis między publikacją ustawy a jej wejściem w życie to czas, w którym ustawa już obowiązuje, ale nie wywiera jeszcze skutków prawnych wobec adresatów norm prawnych. W okresie trzymiesięcznego vacatio legis podmioty prawne mogą więc podjąć działania zmierzające do wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, w tym przykładowo rozpocząć proces konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Podmiot prawny powinien więc samodzielnie oszacować okres niezbędny do wprowadzenia ww. procedury na czas, tj. najpóźniej 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia będzie także obowiązywała sankcja karna za brak ustanowienia procedury (art. 58 ustawy).”
Bezpłatna konferencja oraz informator dotyczące sygnalistów od ekspertów Grant Thornton
Eksperci z Kancelarii Prawa Pracy Grant Thornton zapraszają na bezpłatną konferencję dotyczącą sygnalistów. Podczas wydarzenia podpowiedzą na co zwrócić szczególną uwagę wdrażając nowe obowiązki, wskażą najbardziej problematyczne obszary i doradzą jak przygotować się do obsługi ewentualnych zgłoszeń. Podczas konferencji zostaną omówione m.in. następujące zagadnienia:
- ustawa o ochronie sygnalistów – co trzeba wiedzieć,
- sygnaliści a procedury wewnętrzne i kanały zgłoszeń,
- ochrona danych osobowych w kontekście ustawy o sygnalistach,
- obsługa zgłoszeń od sygnalistów i działania następcze – audyty śledcze i postępowania wyjaśniające.
Termin: 5 września, godz. 9.00-13.00
>> Zapisz się już dziś na naszą bezpłatną konferencję i dodaj wydarzenie do swojego kalendarza. <<
Webinar PIP oraz GIP dotyczący sygnalistów
Państwowa Inspekcja Pracy wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również zapraszają na bezpłatny webinar poświęcony sygnalistom, który odbędzie się 17 września o godzinie 10:00. Wśród prelegentów mają się znaleźć wybitni specjaliści prawa pracy.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<