Umowy cywilnoprawne a składki ZUS – co nowego?

Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne od umów cywilnoprawnych mają wejść w życie od 2026 roku.

 

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych jest jednym spośród zobowiązań Krajowego Planu Odbudowy. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS od wszystkich umów zleceń.

Z danych GUS wynika, że na koniec marca 2024 roku pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych (czyli umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania oraz umów z członkami rad nadzorczych) wykonywało w Polsce 2,29 mln osób. Zagadnienie to zatem dotyczy dużej grupy pracowników. Jaki jest postęp prac legislacyjnych w tym zakresie?

 

Oskładkowanie umów zleceń – etap legislacyjny

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada on objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi – emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym – umów cywilnoprawnych, w tym umów zleceń i umów o dzieło. Wyjątkiem miałyby być umowy wykonywane przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia przez nich 26 roku życia. Według przewidywań projektowane przepisy mają wejść w życie z początkiem 2026 roku.

 

Jakie skutki przyniesie oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców głównie wzrost kosztów pracy, ponadto zmiany w dokumentach i systemach kadrowo-płacowych. Dla ZUS-u to natomiast przede wszystkim nowe kody tytułów ubezpieczeń i modyfikacja niektórych druków.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

oprac. za IFK

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także