Zespołowe prace nad zmianą przepisów dotyczących praw kobiet doświadczających poronienia

Zespołowe prace nad zmianą przepisów dotyczących praw kobiet doświadczających poronienia – Poradnik HR

Odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu.

Na początku roku przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedzieli konieczność zmiany przepisów dotyczących praw kobiet, które doświadczyły poronienia. Otóż, według dotąd obowiązujących zapisów ustawowych, kobiety, które doznały tego typu straty zobligowane są do zlecenia badań genetycznych celem ustalenia płci dziecka. Dopiero po uzyskaniu tego typu informacji mogą ubiegać się o urlop macierzyński i zasiłek pogrzebowy.

Nad wspomnianą zmianą legislacji ma czuwać specjalnie powołany Zespół ds. wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. W skład Zespołu weszli przedstawiciele: Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz organizacji zrzeszających i wspierających rodziców, którzy doświadczyli poronienia.

Pierwsze spotkanie, nowo powołanego Zespołu, odbyło się w lutym. Wówczas za konkretny cel postawiono:

  • • analizę obowiązujących aktów prawnego dotyczących uprawnień przysługujących rodzicom po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka i śmierci dziecka tuż po urodzeniu,
  • • wypracowanie rozwiązań porządkujących obecny stan prawny,
  • • analizę skutków ekonomicznych i prawnych wejścia w życie proponowanych zmian.

 

W miniony piątek, 9 maja, odbyło się drugie posiedzenie Zespołu, w trakcie którego pochylono się nad propozycjami zmian w dotąd obowiązujących przepisach dotyczących zasiłku macierzyńskiego i pogrzebowego.

Z pewnością należy podkreślić, że ten niezwykle delikatny temat nadal będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Już jakiś czas temu został dostrzeżony przez ekspertki Grant Thornton, które w opublikowanym niedawno artykule „Koniec nierównego traktowania kobiet po utracie ciąży” przedstawiły prawa przysługujące kobietom w ciąży, a także ojcom oraz zaakcentowały rozwiązania przyjęte za granicą.

Autorzy
Maria Wąsicka-Sroczyńska

Starszy Specjalista ds. marketingu

Zapytaj o ofertę usługi

Prawo pracy

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.