Mama w pracy: Karmienie piersią po powrocie do pracy. Obowiązki ciążące na pracodawcy i młodej Mamie

Mama w pracy: Karmienie piersią po powrocie do pracy. Obowiązki ciążące na pracodawcy i młodej Mamie – Poradnik HR

Młodym mamom, które decydują się kontynuować karmienie piersią po powrocie do pracy, przysługują dodatkowe uprawnienia. Jest to mianowicie możliwość skorzystania z dodatkowej przerwy, którą kobieta może wykorzystać na nakarmienie dziecka. W celu zrealizowania tego prawa, zarówno pracująca Mama, jak i pracodawca muszą pamiętać o dopełnieniu odpowiednich formalności.

Przerwa od pracy dla kobiet karmiących piersią

Jednym z praw młodych mam jest możliwość skorzystania z przerwy na karmienie piersią wynikającej z art. 187 Kodeksu Pracy (KP). Zgodnie z tym przepisem, czas przerwy na karmienie wlicza się do czasu pracy. Pracodawca ma zatem obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas tej przerwy tak samo, jak za pozostałe godziny pracy.

Długość przysługującej przerwy jest zależna od liczby karmionych dzieci oraz od dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy. Jeśli kobieta pracuje w wymiarze do 4 godzin dziennie, to wówczas nie może skorzystać z prawa do przerwy. Natomiast, gdy jej czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie, kobiecie przysługuje jedna przerwa na karmienie. Z kolei, gdy czas pracy przekracza 6 godzin dziennie, ma prawo do dwóch przerw. Czas trwania każdej przerwy uzależniony jest od liczby dzieci wymagających karmienia. W przypadku karmienia jednego dziecka, każda przerwa trwa 30 minut. Pracownica może także połączyć obie przerwy w jedną 60-minutową. Natomiast w przypadku karmienia dwojga lub większej liczby dzieci pojedyncza przerwa wynosi 45 minut. Analogicznie, jeśli przysługują dwie takie przerwy, można je połączyć w jedną 90-minutową.

Wniosek o przerwę na karmienie piersią

Dodatkowa przerwa z tytułu karmienia piersią jest przyznawana pracującej Mamie na jej wniosek. Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracownica powinna złożyć pracodawcy wniosek wraz z oświadczeniem potwierdzającym, że karmi piersią swoje dziecko lub dzieci. Warto podkreślić, że takie oświadczenie jest wystarczające, a pracodawca nie ma prawa żądać dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie lekarskie.

Ustawodawca nie przewidział ograniczeń czasowych ani wiekowych dziecka, które warunkowałyby prawo do przerwy na karmienie. Oznacza to, że decyzja o tym, jak długo kobieta będzie korzystać z tego uprawnienia, należy wyłącznie do niej. Jednocześnie to na matce spoczywa obowiązek poinformowania pracodawcy o zakończeniu korzystania z przerwy. Rekomendowaną formą złożenia rezygnacji jest forma pisemna, która zabezpiecza przed powstaniem nieporozumień.

Obowiązki pracodawcy względem pracownic karmiących piersią

Po otrzymaniu wniosku od pracownicy, pracodawca ma obowiązek go przyjąć i udzielić przerwy na karmienie piersią, a także przechowywać dokumentację związaną z udzieleniem oraz zakończeniem korzystania z przerwy. W tym miejscu należy podkreślić, że odrzucenie wniosku w sprawie przerwy na karmienie piersią jest niezgodne z przepisami i naraża pracodawcę na konsekwencje prawne. Równie istotne jest uzgodnienie szczegółów dotyczących korzystania z przerwy. Pracodawca i pracownica powinni wspólnie ustalić, w jakich godzinach Mama planuje korzystać z przerwy: czy będzie to w trakcie dnia pracy, czy też na jego początku lub końcu. Informacje te są niezbędne dla pracodawcy w celu odpowiedniego ustalenia harmonogramu pracy pracownicy, ale również organizacji pracy w zespole lub całym zakładzie pracy w taki sposób, aby zakładane cele zostały wykonane.

Ponadto, pracodawca powinien zweryfikować, czy przepisy nakładają na niego obowiązek zapewnienia na terenie swojego zakładu pracy miejsca do karmienia piersią. Jeśli tak, należy przygotować przestrzeń spełniającą określone wymogi sanitarne i bezpieczeństwa. Pracodawca powinien być także świadomy, że pracownica karmiąca dziecko piersią nie może wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na karmienie dziecka piersią. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zweryfikowanie, czy powierzane pracownicy zadania nie należą do kategorii prac zakazanych dla karmiących matek, zgodnie z art. 176 oraz art. 179 KP.

Przerwa na karmienie piersią jest nie tylko przywilejem, ale przede wszystkim prawem, które ułatwia powrót do obowiązków zawodowych. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawca zadbał o odpowiednie warunki dla młodych Mam, wspierając je w godzeniu roli zawodowej i rodzicielskiej. Przynosi to obopólne korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownic. Należy bowiem pamiętać, że odpowiednie środowisko pracy poprawia wydajność oraz zaangażowanie pracowników.

 

Autorzy
Joanna Łoniewska

Specjalista ds. kadr i płac

Zapytaj o ofertę usługi

pracownik

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.