Pracodawcy od maja 2021 roku będą zobowiązani do informowania ZUS-u o wykonywanym zawodzie osób zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych.
Ustawa z 14 maja br. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (zwana potocznie Tarczą Antykryzysową 3.0, która weszła w życie 16 maja br.) wprowadziła istotną zmianę w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 10 w/w ustawy, w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych trzeba będzie podać zawód wykonywany przez zgłaszaną osobę:
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Po co ZUS-owi informacja o wykonywanym zawodzie?
W uzasadnieniu ustawy napisano, że wykonywany zawód jest informacją niezbędną do przeprowadzenia analizy przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej. ZUS podał, że z takimi zapytaniami zwraca się do nich Główny Urząd Statystyczny. Tymczasem rzecznik prasowy GUS Karolina Banaszek wypowiedziała się, że zapis obowiązku wpisywania kodu wykonywanego zawodu nie był inicjatywą GUS – „GUS otrzymał projekt ustawy przekazany pod obrady rządu wyrażając jedynie opinię, aby kodowanie zawodów było zgodne z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności w celu zachowania spójności badań statystycznych.”
Powyższe uzasadnienie umieszczenia takiego zapisu w Tarczy Antykryzysowej 3.0 jest co najmniej zastanawiające.
Od kiedy będzie trzeba podawać dane o wykonywanym zawodzie?
Pracodawcy są zobowiązani do przekazywania informacji o wykonywanym zawodzie po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, tj. od maja 2021 r. Od tego czasu ZUS będzie posiadał bardzo dokładne dane pracowników.
Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.
Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij)