Z początkiem 2021 roku płatnicy składek i osoby fizyczne zlecające dzieło są zobowiązane do informowania ZUS o zawieranych umowach o dzieło. Czy w każdej sytuacji? Kiedy i jak to zrobić?
Obowiązek zgłaszania do ZUS-u umów o dzieło nie dotyczy sytuacji, kiedy:
- zleceniodawca zawiera umowę o dzieło z własnym pracownikiem,
- prace w ramach umowy o dzieło będą realizowane na rzecz własnego pracodawcy, choć zostały zawarte z innym podmiotem,
- umowa o dzieło zostanie zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i dotyczy wykonania przez nią usług, które wchodzą w zakres prowadzonej przez nią działalności,
- zleceniodawca jest podmiotem lub jednostką organizacyjną (np. stowarzyszeniem, fundacją, spółką prawa handlowego etc.) nie będącym płatnikiem składek.
O obowiązku zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u pisaliśmy już tutaj i tutaj.
Kto musi zgłosić umowę o dzieło do ZUS-u?
Obowiązek zgłaszania umów o dzieło od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje:
- płatników składek zlecających dzieło,
- osoby fizyczne zawierające z wykonawcą dzieła umowę, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnicy składek czy też nie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.
Terminy i druki służące zgłaszaniu umów o dzieło od 1 stycznia 2021
Zgłoszeń należy dokonywać przez PUE ZUS za pomocą formularza RUD (tutaj znajduje się podstawa prawna wprowadzająca wzór tego dokumentu) w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Na jednym formularzu możliwe jest wykazanie maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą.
Szczegółowe informacje na temat zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z linkiem do dokładnej instrukcji – tutaj >> (klik).
oprac. HZK za ZUS