IV etap wprowadzania PPK - kluczowe informacje dla pracodawców zatrudniających do 20 osób

Ustawa o PPK 1 stycznia br. objęła przedsiębiorców, którzy na 31 grudnia 2019 r. zatrudniali mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych – bez względu na stan zatrudnienia. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych w tzw. pozostałych podmiotach zatrudniających, tj. w firmach w których stan zatrudnienia na 31 grudnia 2019 roku wynosił poniżej 20 osób, a także w jednostkach sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).

 

UWAGA! Weryfikując stan zatrudnienia w firmie należy brać pod uwagę wszystkie osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, w tym osoby zatrudnione na umowy o pracę, na podstawie wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielczych kółek rolniczych, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo innej umowy o świadczeniu usług, członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji oraz osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub rodzicielski.

 

Obowiązkowe terminy w IV fazie PPK

Przedsiębiorcy zatrudniający do 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 roku są zobowiązani do zawarcia:

  • umowy o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 roku,
  • umowy o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 roku.

Jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są do zawarcia:

  • umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 roku,
  • umowy o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 roku.

 

Umowa o prowadzenia vs umowa o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie zawierana jest między podmiotem zatrudniającym, a instytucją finansową i stanowi swoiste ramy PPK tworzone przez dany podmiot zatrudniający. Umowa o prowadzenie zawierana jest również między podmiotem zatrudniającym, a instytucją finansową, tyle że w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, regulując jej stosunek prawny z instytucją finansową.

Powyższe umowy pracodawcy zawierają z wybraną przez siebie instytucją finansową – szczegółowy wykaz owych instytucji znajduje się na portalu www.mojePPK.pl. Co istotne, wybór instytucji finansowej musi odbyć się w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą u danego pracodawcy, a jeśli nie ma tam związków zawodowych – w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

 

Składki na PPK

Pracodawca jest zobowiązany finansować każdej zatrudnionej osobie, która zdecydowała się oszczędzać w PPK:

  • obowiązkową składkę podstawową – 1,5% wynagrodzenia brutto,
  • dodatkową składkę – do 2,5% wynagrodzenia brutto.

Uczestnik PPK jest zobowiązany finansować następujące wpłaty:

  • podstawowa składka – 2% wynagrodzenia (z możliwością obniżenia do 0,5% przy wynagrodzeniu nieprzekraczającym 1,2 minimalnego wynagrodzenia za pracę),
  • dodatkowa składka – do 2% wynagrodzenia.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Zobacz także

Skomentuj