Zwolnienie płatnika ze składek na FP i FGŚP - szczególne przypadki

W jakich sytuacjach płatnik może skorzystać z 36-miesięcznego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP? Czy nastąpi przerwanie biegu wspomnianego zwolnienia, jeśli np. ojciec, który wrócił z urlopu wychowawczego przejdzie na urlop ojcowski na młodsze dziecko?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy umożliwia pracodawcy zawieszenie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na okres 36 miesięcy dla niektórych pracowników. Określa to artykuł 104a wymienionej ustawy.

Przytoczony artykuł mówi, że składek na FP i FGŚP nie opłacają pracodawcy za zatrudnionych pracowników, którzy powracają z:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu wychowawczego.

Zwolnienie obowiązuje przez okres 36 miesięcy, liczonych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik wrócił do pracy. Określenie pierwszego miesiąca powrotu do pracy może być problematyczne w przypadku pracownika, który bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, korzysta z urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji okres 36 miesięcy rozpocznie swój bieg mimo, że pracownik fizycznie nie wrócił do pracy, a korzysta z urlopu wypoczynkowego.

 

Przykład 1:

Pracownica 26 kwietnia 2021 r. kończy urlop rodzicielski i od 27 kwietnia do 14 maja wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. W takiej sytuacji pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za tą pracownicę od maja 2021 r. bowiem pracownica kończy urlop rodzicielski w kwietniu, a okres 36 miesięcy zwolnienia należy liczyć od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciła do pracy.

Okres urlopu wypoczynkowego jest więc traktowany tak, jak okres wykonywania pracy.

 

W przypadku, gdy pracownik uda się na urlop macierzyński na kolejne dziecko, okres 36 miesięcy rozpocznie się na nowo po powrocie pracownika. Nawet jeśli poprzedni okres nie zostanie wykorzystany.

Przykład 2:

Pracownica 12 sierpnia 2020 roku wróciła do pracy po wykorzystaniu części urlopu wychowawczego. Pracodawca od września 2020 roku korzysta ze zwolnienia z opłacania za tą pracownicę składek na FP i FGŚP. 20 kwietnia 2021 r. pracownica urodziła kolejne dziecko rozpoczynając urlop macierzyński. Po powrocie tej pracownicy do pracy pracodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia na kolejne 36 miesięcy, ponieważ urlop jest związany z opieką nad innym dzieckiem.

 

Ustawa określa konkretne rodzaje urlopów po jakich pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z opłacania FP i FGŚP. Wśród nich zabrakło urlopu ojcowskiego, mimo że w czasie jego trwania pracownik-ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie może więc w takim wypadku skorzystać ze zwolnienia. Jednocześnie jeśli ten sam ojciec skorzysta z urlopu wychowawczego, to po jego powrocie pracodawca będzie miał możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Przykład 3:

Pracownik-ojciec korzysta z urlopu wychowawczego, z którego wraca 15 marca 2019 roku. Pracodawca korzysta ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP od kwietnia 2019 roku. W 2021 roku pracownik ponownie zostaje ojcem i w kwietniu 2021 r. korzysta z 14 dni urlopu ojcowskiego na młodsze dziecko. Co do zasady po powrocie z urlopu ojcowskiego pracodawca nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia z opłacania FP i FGŚP, w tym przypadku jednak ma możliwość kontynuowania okresu 36 miesięcy rozpoczętych w 2019 roku.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Zobacz także

Skomentuj