PIP może zyskać niebawem dodatkowe uprawnienia do decydowania o tym, czy w danej sytuacji istnieje stosunek pracy czy nie – zwłaszcza w kontekście zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.
Do Sejmu trafił poselski projekt klubu parlamentarnego Lewicy, który zakłada, że pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy będą mogli – w drodze decyzji – ustalić istnienie stosunku pracy, gdy dany stosunek prawny będzie nosił takie cechy. W uzasadnieniu projektu autorzy piszą:
„Projektowana ustawa o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego dotyczy nadania inspektorom pracy uprawnienia do ustalania w drodze decyzji istnienia stosunku pracy w razie stwierdzenia, że stosunek prawny łączący strony ma – wbrew zawartej między nimi umowie – cechy stosunku pracy. Ponadto projekt ustawy określa tryb postępowania w sprawach odwołań od decyzji o ustaleniu istnienia stosunku pracy”.
Założenie: wzmocnienie pozycji pracowników
Powyższe regulacje mają przeciwdziałać nadużyciom w zakresie nawiązywania stosunku pracy i zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego w kontekście głównie zjawiska zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, tj. umowami o dzieło oraz umowami zleceniami. Autorzy proponowanych regulacji zakładają że:
„Wpływ wejścia w życie ustawy będzie odczuwalny nie tylko bezpośrednio – to jest w przypadkach, gdy inspektor wyda decyzję – ale także pośrednio dzięki zmniejszeniu przyzwolenia na łamanie prawa pracy. Efektem będzie więc zwiększenie stabilności zatrudnienia w Polsce i wzmocnienie pozycji pracowników”
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym lub obsługi prawnej?
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Obecne uprawnienia PIP: wniesienie powództwa o ustalenie stosunku pracy
W obecnym stanie prawnym, w przypadku stwierdzenia przez PIP, że doszło do naruszenia Kodeksu pracy poprzez zatrudnienie pracownika na umowie cywilnoprawnej z przesłankami stosunku pracy, możliwe jest wniesienia powództwa o ustalenie stosunku pracy. Wkrótce może się to zmienić.
Z projektem ww. ustawy można się zapoznać tutaj>> (klik). Wejście w życie planowanych przepisów ma nastąpić po 90 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie dokument znajduje się w fazie projektu.