Dziś w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – wynosi ono 40 zł na osobę dziennie.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz.U. z 2022 r., poz. 605) wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, tj. 16 marca 2022 roku. Od tego dnia także można składać wnioski o przyznanie wspomnianego świadczenia. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby je uzyskać?
- Świadczenie wymienione we wspomnianym rozporządzeniu przysługuje na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP bezpośrednio z Ukrainy po 24 lutego br. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, a także obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy z powodu tych działań wjechali do Polski wraz z najbliższą rodziną.
- Zgodnie z zapisami specustawy ww. świadczenie zostanie przyznane każdemu podmiotowi (zwłaszcza osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe) za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy – o ile podmiot ten złoży stosowny wniosek w urzędzie gminy.
- Wysokość świadczenia wynosi maksymalnie 40 zł dziennie na osobę, z możliwością jego podniesienia w drodze decyzji wojewody w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy przed dniem wejścia w życie specustawy, jeśli podmiotem zapewniającym owo zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna bądź przedsiębiorca.
- Świadczenie będzie przyznawane na okres 60 dni, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres jego wypłaty może zostać wydłużony (na czas określony) po uzyskaniu zgody wojewody, a w przypadku grupy podmiotów okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony przez wojewodę z urzędu (wówczas stosowna decyzja zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej danego wojewody, wraz z określeniem terminu przedłużenia wypłaty świadczenia, grupy podmiotów objętych decyzją oraz uzasadnieniem owej decyzji).
- Świadczenie to będzie wypłacane z dołu, a wniosek o jego przyznanie będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od daty jego złożenia w urzędzie gminy.
- Upoważnieni pracownicy gminy (zwłaszcza pracownicy pomocy społecznej) będą mogli przeprowadzać weryfikację warunków zakwaterowania i wyżywienia zapewnianego uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeśli owa weryfikacja będzie negatywna, tj. warunki zakwaterowania i wyżywienia będą zagrażały życiu lub zdrowiu ludzi. Odmowna decyzja dotycząca wypłaty świadczenia będzie wydawana także w przypadku podania we wniosku zgłoszeniowym nieprawdy.
Szukasz informacji na temat ustawowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy oraz podmiotów oferujących im pomoc? Sprawdź artykuł >> Specustawa: legalizacja pobytu i pracy uchodźców z Ukrainy <<