Sprawdź czy cierpisz na wypalenie zawodowe - CHECK LISTA!

Odpowiedz na 10 praktycznych pytań dotyczących pracy i przekonaj się czy cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego lub czy jesteś w grupie ryzyka.

 

Wypalenie zawodowe jest syndromem – nie chorobą – rozumianym jako skutek przewlekłego stresu w miejscu pracy, z którym cierpiąca na nie osoba nie zdołała sobie poradzić. Professional burnout (tj. właśnie zawodowe wypalenie) przejawia się w trzech wymiarach – są to: (1) uczucie wyczerpania lub wyczerpania energii; (2) zwiększony dystans psychiczny wobec pracy lub poczucie negatywizmu/cynizmu związane z wykonywaną pracą; (3) zmniejszona skuteczność zawodowa.

Brzmi znajomo? Jak w praktyce rozpoznać czy cierpisz na wypalenie zawodowe? Jeżeli na większość poniższych pytań odpowiesz twierdząco, rozważ specjalistyczną konsultację.

 

  1. Czy czujesz, że straciłeś energię, entuzjazm i pasję do swojej pracy? Coraz częściej myślisz, że nic ci się nie chce lub nie masz ochoty iść do pracy, które rodzą w tobie poczucie winy lub zawodu?
  2. Czy doświadczasz apatii, notujesz spadki nastroju, odczuwasz permanentne zmęczenie psychiczne lub fizyczne, mimo że śpisz wystarczająco długo?
  3. Czy praca będąca początkowo atrakcyjna, teraz coraz częściej cię nudzi, ciężko ci się zmobilizować do powierzonych obowiązków?
  4. Czy masz wrażenie, że przestałeś się rozwijać zawodowo, stoisz w miejscu lub wręcz się cofasz?
  5. Czy rośnie w tobie przekonanie, że tracisz swoje zdolności czy kompetencje albo znajdujesz się na niewłaściwym miejscu?
  6. Czy narasta w tobie irytacja, złość wobec ludzi, z którymi pracujesz lub na rzecz których pracujesz?
  7. Czy masz poczucie braku sensu w życiu lub utraty kontroli nad nim? Zdarza ci się częściej myśleć, że to wszystko nie ma sensu?
  8. Czy wycofujesz się z życia firmy, rodzinnego lub społecznego? Masz ochotę rzucić to wszystko w diabły?
  9. Czy twoje uczucia zaczynają być niestabilne, robisz się coraz bardziej konfliktowy, a nawet agresywny lub płaczliwy?
  10. Czy masz (nietypowe dla siebie) tendencje do pesymistycznego myślenia, uczucie beznadziejności położenia, braku sensu życia?

 

 

Trafna diagnoza wypalenia zawodowego na podstawie badań krwi i śliny?!

Naukowcy z Montrealu, Sonia Lupien (dyrektor Centrum Badań nad stresem ludzkim przy Centrum Badań Fernand-Seguin) oraz doktorant Robert-Paul Juster, odkryli we krwi i ślinie oznaki, które mogą wskazywać na pojawienie się wypalenia zawodowego. Syndrom burnout często bywa niewłaściwie diagnozowany przez lekarzy, ponieważ łatwo pomylić go z depresją. Jednak osoby cierpiące na depresję mają wysoki poziom kortyzolu we krwi, w przeciwieństwie do ofiar wypalenia zawodowego, u których jest on obniżony. Badaczom udało się wyselekcjonować 15 biomarkerów, na czele z poziomem cholesterolu oraz proteiny C-reaktywnej, która jest wskaźnikiem zapalenia, świadczącym o stanie odporności danej osoby. Rezultaty badań opublikowali w przeglądzie Psychoneuroendocrinology.

 

Chcesz wiedzieć czym w istocie jest wypalenie zawodowe i jak się przed nim bronić? Sprawdź >> TUTAJ << na czym polega zjawisko wypalenia zawodowego, jakie są jego etapy oraz jak na nie reagować będąc pracodawcą, a jak kiedy dotknie ciebie lub twoich bliskich.

 

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także