W poniedziałek 6 lutego 2023 roku zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw pierwsze spośród nowelizowanych obecnie przepisów – o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.
W poniedziałek 6 lutego 2023 roku zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw pierwsze spośród nowelizowanych obecnie przepisów – dotyczące pracy zdanej i hybrydowej (uchylające jednocześnie przepisy dotyczące telepracy) oraz przepisy z zakresu kontroli trzeźwości pracowników. Podpis Prezydenta z 27 stycznia 2023 r. rozpoczął proces zmian w Kodeksie pracy, które mają dostosować obowiązujące regulacje do współczesnych realiów pracy oraz wdrożyć opóźnione już dyrektywy Unii Europejskiej. Jakie są kluczowe założenia najnowszych przepisów, która wkrótce wejdą w życie?
Praca zdalna w Kodeksie pracy 2023
Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia 2023 roku, a ich kluczowymi założeniami będą:
- możliwość wykonywania całkowicie lub częściowo pracy w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą; pracodawca będzie mógł w dowolnym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem;
- zobowiązanie pracodawców do uwzględnienia wniosków pracowników o pracę zdalną, w sytuacji gdy wnioskodawczyni jest w ciąży, pracownik wychowuje dziecko w wieku do lat 4, sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności; odmowę uwzględnienia wniosku pracodawca będzie musiał uzasadnić w terminie 7 dni roboczych;
- zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną wszelkich niezbędnych materiałów i narzędzi pracy;
- pokrycie przez pracodawcę niezbędnych kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją oraz kosztami energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<
Kontrola trzeźwości pracowników – Kodeks pracy 2023
Przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wejdą w życie już 21 lutego 2023 roku, a głównymi założeniami tych regulacji będzie:
- wprowadzenie do układów zbiorowych/regulaminów pracy lub w obwieszczeniu, informacji kogo (grupę pracowników) pracodawca będzie kontrolował pod kątem trzeźwości, w jaki sposób, przy użyciu jakiego urządzenia oraz w jakim czasie, a także jak często; pracodawca będzie zobligowany do powiadomienia pracowników o planowanych kontrolach nie później niż na 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem;
- na żądanie pracodawcy lub kontrolowanego pracownika, kontrolę stanu trzeźwości może przeprowadzić policja;
- oprócz alkoholu pracodawca może przeprowadzić kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu.
Ile pracodawcy zwrócą pracownikom miesięcznie za prąd zużywany podczas pracy zdalnej? Sprawdź >> wyliczenia naszych ekspertów <<!!!