Będzie nakaz zatrudniania pracowników szczególnie chronionych do zakończenia sprawy w sądzie?

We wszystkich sprawach z zakresu prawa pracy – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – sędziowie mają nakazywać pracodawcom dalsze zatrudnienie pracowników, jeśli reprezentują grupę osób podlegających szczególnej ochronie.

 

Do Prezydium Sejmu i Prezydenta trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych, z kontrowersyjnym zapisem obligującym sędziów – na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy – do nakazania pracodawcom dalszego zatrudniania pracowników podlegających szczególnej ochronie, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

 

Pracodawca nie zwolni chronionego pracownika aż do zakończenia postępowania?

Ustawodawca proponuje, aby art. 477(2) § 2 k.p.c. zawierał jednoznaczną dyrektywę adresowaną do sądu co do konieczności nałożenia na pracodawcę w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy za pracę za bezskuteczne albo przywracającym pracownika do pracy, obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Z kolei projektowany art. 755(5) § 1 k.p.c. zakłada, by w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzielał zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

 

 W grupie, którą objąć ma wskazany przepis, są m.in.: kobiety w ciąży, pracownicy korzystający z urlopów związanych z rodzicielstwem, osoby przebywające na urlopach wychowawczych czy pracownicy korzystający z ochrony przedemerytalnej.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także