Dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus dla przedsiębiorców - ulga w trudnych czasach

Odpowiedź na trudności finansowe przedsiębiorców w czasie pandemii i konfliktów międzynarodowych – dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus. Sprawdź, jakie korzyści czekają na polskich przedsiębiorców i jak zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

 

Aktualizacja: 27 lipca 2023 r.

 

Na początku lipca 2023 roku parlament zakończył pracę nad ustawą wprowadzającą dodatkowe 12 miesięcy Małego ZUS Plus dla przedsiębiorców. Zdaniem rządzących, pandemia covid oraz wojna na Ukrainie znacząco wpłynęły na koszty prowadzenia firm w Polsce.

 

Z propozycji Mały ZUS Plus mogą korzystać przedsiębiorcy przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy oraz przedsiębiorcy, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł. Należy również pamiętać, że strategia Małego ZUS Plus odnosi się tylko i wyłącznie do składek na ubezpieczenie społeczne – liczone proporcjonalnie do dochodu, natomiast składka zdrowotna musi być opłacana w pełnej wysokości.

 

Od 1 sierpnia 2023 roku beneficjenci „MZ+” zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, ponieważ zostaną uprawnieni do korzystania z rozwiązań programu przez 48 miesięcy łącznie. Przedsiębiorca, który korzystał z profitów „MZ+” przez 36 miesięcy, ale w dalszym ciągu spełnia pozostałe wymagania ustawowe i jest zainteresowany wydłużeniem okresu o kolejne 12 miesięcy, powinien zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 roku, dzięki czemu od następnego miesiąca nabędzie uprawnienie opłacania składek na podstawie programu.

 

Aktualnie ustawa została przekazana do podpisu prezydenta.

 

 Aktualizacja: Prezydent Andrzej Duda 24 lipca 2023 r. podpisał ustawę wprowadzającą dodatkowych 12 miesięcy Małego ZUS Plus dla najmniejszych przedsiębiorców. Dzięki powyższemu od 1 sierpnia 2023 roku firmy będą mogły skorzystać z rozwiązań wspomnianego programu przez łącznie 48 miesięcy, a nie jak do tej pory – przez 36 miesięcy. Przypominamy, że ulga związana z MZ+ dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, natomiast składka zdrowotna musi być opłacana w pełnej wysokości. 26 lipca wspomniane przepisy zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw pod poz. 1426 – zaszyto je w Ustawie z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

Zobacz także