Zmiana stanowiska ZUS: przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, bez względu na to, czy umowa zlecenia trwa nadal czy została już zakończona.
6 września 2023 r. ZUS poinformował o zmianie w naliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą ma być uwzględniany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od statusu umowy zlecenia (tj. tego czy trwa ona nadal, czy została już zakończona). Dotychczas wynagrodzenie z takiej umowy było uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko w okresie trwania takiej umowy (teraz będzie brane pod uwagę również wynagrodzenie z umów zakończonych).
Zmiana ta jest korzystna dla pracowników zawierających umowy cywilnoprawne (zlecenia lub o dzieło) z własnym pracodawcą lub wykonujących pracę na rzecz swojego pracodawcy w ramach takiej umowy.
Od kiedy wchodzą w życie zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?
ZUS podał, że nowe zasady należy stosować w bieżących sprawach, natomiast osoby ubezpieczone mają prawo do składania wniosków dotyczących wcześniejszych okresów. Po złożeniu przez ubezpieczonego takiego wniosku ZUS przeliczy podstawę i dopłaci różnicę w zasiłku. Z kolei płatnicy składek, którzy sami wypłacają zasiłki, również muszą stosować te zasady. Oni – w przypadku wątpliwości – mogą zwracać się do oddziałów ZUS z prośbą o konsultację.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
Podstawa prawna: art. 41, art. 67 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1732; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641)
oprac. HZK za ZUS.pl