Ochrona stosunku pracy dla pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu z powodu korzystania z uprawnień pracowniczych – na co dokładnie mogą liczyć pracownicy-rodzice dzięki ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy?
Pracownik, który skorzysta z dowolnych uprawnień pracowniczych, przysługujących mu z Kodeksu pracy – w tym rodzicielskich – jest objęty ochroną przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami z tego wynikającymi. Ostatnia duża nowelizacja przepisów prawa pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 roku, wzmocniła tę ochronę, za sprawą wdrożenia do polskiego porządku prawnego tzw. Transparency Directive oraz tzw. Work-Life Balance Directive. Na co dokładnie mogą liczyć pracownicy-rodzice?
Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu z powodu korzystania z uprawnień pracowniczych
W myśl obowiązujących przepisów skorzystanie przez pracownika z rodzicielskich przywilejów pracowniczych nie może być podstawą do jakichkolwiek niekorzystnych działań czy traktowania, na czele z wypowiedzeniem stosunku pracy lub jego rozwiązaniem bez wypowiedzenia przez pracodawcę. Jeśli prawa pracownika zostaną naruszone przez pracodawcę, wówczas pracownik będzie miał prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ochrona stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem
Nowością w przepisach jest poszerzenie okresu ochrony o czas od dnia złożenia przez pracownika wniosków o udzielenie: urlopu macierzyńskiego lub jego części; urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części; urlopu rodzicielskiego lub jego części oraz urlopu ojcowskiego lub jego części – do dnia zakończenia korzystania z tych urlopów (tak jak dotąd w przypadku urlopu wychowawczego).
W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o urlop wcześniej, niż termin przewidziany w przepisach, ochrona zacznie obowiązywać dopiero od terminu wyznaczonego prawnie, tj.:
- na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego lub części urlopu na warunkach macierzyńskiego;
- na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego bądź jego części;
- na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego lub jego części.
Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<.