Jakim rodzajom badań podlegają pracownicy i w jakich okolicznościach? Kiedy można sobie „podarować” badania wstępne, a kiedy trzeba wysłać pracownika na dodatkowe badania – kontrolne?
Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Jakie typy badań powinni wykonywać pracownicy?
Pracownicy podlegają trzem rodzajom badań:
- wstępnym – dotyczą one osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe*;
- okresowym – w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy;
- kontrolnym – w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.
Dlaczego aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy jest takie ważne?
Zgodnie art. 229 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Co jeśli pracownik był niezdolny do pracy przez ponad 30 dni?
Stosownie do art. 229 § 2 Kodeksu pracy, w przypadku niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Pracodawca, obliczając okres niezdolności pracownika do pracy, od którego zależy obowiązek skierowania go na badania kontrolne, powinien uwzględnić wyłącznie zwolnienia związane z chorobą danego pracownika.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<