Alert! Rząd przyjął projekt ustawy „Aktywny rodzic”, tzw. babciowe!

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy „Aktywny rodzic” potocznie zwany „babciowym”, mający wesprzeć rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy życia w godzeniu życia zawodowego z opieką na dziećmi. Jak rządzący planują pomóc rodzinom?

AKTUALIZACJA: 15 MAJA 2024

 

Na posiedzeniu 9 kwietnia br. rząd przyjął projekt ustawy o tzw. „babciowym”, tj. „Aktywny rodzic”. Projekt ten obejmuje trzy różne świadczenia finansowe, które umożliwią rodzicom powrót do pracy, jednocześnie wspierając z zapewnieniu opieki nad dziećmi. Świadczenia to: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”, które mają zastąpić dotychczasowy system Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

 

 AKTUALIZACJA! 15 maja br. Sejm uchwalił ustawę „Aktywny rodzic”, która zakłada wypłatę ww. świadczeń, w tym tzw. babciowego. Za ustawą było 405 posłów, przeciw zagłosowało 14, wstrzymało się dwoje. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

Na czym polega program „Aktywny rodzic” (babciowe)?

Premier Donald Tusk podkreślił, że każde dziecko do 35. miesiąca życia będzie mogło liczyć na pomoc państwa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniło, że program „Aktywny rodzic” jest rozwiązaniem kompleksowym, przewidującym zarówno wsparcie dla rodziców korzystających z opieki żłobkowej, jak i tych, którzy zdecydują się na pozostanie w domu z dzieckiem.

Projekt trafił już do prac legislacyjnych, a jego wejście w życie planowane jest na 1 października 2024 roku.

Szczegółowe informacje o każdym z świadczeń znajdziesz >> TUTAJ <<.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także