Czy pracodawca ma prawo nakazać pracę zdalną pracownikowi?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 2:

Zaproponowałem moim pracownikom pracę zdalną. Jeden z nich odmawia twierdząc, że w domu nie ma warunków do pracy. Czy mam prawo nakazać pracownikowi pracę zdalną?

 

Pracodawca ma prawo zlecić pracownikowi czasowo pracę zdalną czyli wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy. Zostało to uregulowane tzw. specustawą.

 

 Jednocześnie pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi właściwych warunków pracy. Konieczne jest więc dostarczenie mu odpowiedniego sprzętu, tak żeby mógł właściwie wypełniać swoje obowiązki.

 

To czy pracownik będzie korzystał z pracy zdalnej zależy jedynie od pracodawcy. Podwładny może zawnioskować o wykonywanie swojej pracy z domu, jednak to czy faktycznie do tego dojdzie zależy jedynie od tego czy przełożony wyrazi na to zgodę. Zlecenie pracy zdalnej należy traktować jak polecenie służbowe, dlatego nie musi być wydawane na piśmie. Pracownik powinien zastosować się do wydanego polecenia nawet jeśli otrzyma je za pomocą SMSa.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w tym zakresie:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

 

mm

Specjalista ds. kadr i płac w Zespole The Center of Excellence w Departamencie Outsourcingu. Wcześniej młodszy specjalista ds. księgowości. Na co dzień zajmuje się m. in. wsparciem użytkowników systemów operacyjnych w zakresie bieżących problemów oraz realizowanych wdrożeń u klientów, a także prowadzeniem i wsparciem testów systemów informatycznych. Ponadto realizacją szkoleń dla pracowników i klientów. W pracy zawodowej interesuje się w szczególności zmianami w prawie pracy, a także rozwiązaniami ułatwiającymi codzienną pracę i ich wdrożeniami.

Zobacz także

Skomentuj