Co i jak o koronawirusie mówić pracownikom?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 4:

Jakie informacje i w jakiej formie przekazywać pracownikom na temat koronawirusa albo w przypadku, gdy jeden z pracowników został poddany kwarantannie?

 

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznych szkoleń dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 94 par. 4 KP).


Obecnie pracownicy mają dostęp do wielu informacji, które wprowadzają niepokój i strach. Pracodawca powinien skierować do nich informacje dotyczące bieżącej sytuacji w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy – może to być forma mailingowa, wywieszenie ogłoszeń na tablicy czy inna.

 

 Informacje przekazywane do pracowników powinny być wyważone i uspokajające, z odpowiedzialnym potraktowaniem sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.


Pracowników należy informować przede wszystkim o konieczności rygorystycznego stosowania zasad higieny. Jeżeli to możliwe, warto wyposażyć firmę w płyny do dezynfekcji rąk oraz umieścić w łazienkach instrukcje poprawnego mycia rąk. Dodatkowo uczulić pracowników, aby monitorowali swój stan zdrowia i w przypadku jakichkolwiek objawów pozostali w domu i/lub udali się do lekarza w celu sprawdzenia stanu swojego zdrowia oraz ochrony pozostałych zatrudnionych.

Aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, pracodawcy mogą wprowadzić dodatkowe wewnętrzne regulacje, np. poprzez skierowanie pracowników do pracy zdalnej, rezygnację ze wszystkich delegacji zagranicznych i krajowych, czy zmianę osobistych spotkań na telekonferencje.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z innymi informacjami w tym zakresie:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj