Czy należy odwołać delegacje krajowe pracowników, spotkania z klientami?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 5:

Czy powinienem odwołać delegacje krajowe moich pracowników? Spotkania z klientami, dojazd
do klientów w trakcie pracy – co pracodawcy mogą zrobić?

 

Znajdujemy się obecnie w szczególnym czasie i podjęcie decyzji w sprawie ewentualnej delegacji pracownika, a także spotkań z kontrahentami, jest trudnym do zgryzienia orzechem.


Wiele przedsiębiorstw ogranicza obecnie spotkania do absolutnego minimum. Dzięki temu nie narażają swoich pracowników na ryzyko zarażenia. W dobie rozwiniętej technologii nie wydaje się problemem redukcja liczby osobistych kontaktów na rzecz korzystania np. wideokonferencji.

Jednocześnie warto pamiętać, że pracownik ma prawo odmówić udania się w podróż służbową, jeśli stwarza ona zagrożenie dla jego życia lub zdrowia.

 

 Uwaga! Pracownik ma prawo odmówić udania się w podróż służbową.

 

W momencie szerzenia się wirusa można uznać, że podróż służbowa będzie stanowiła zbędne ryzyko. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego wszelkie osobiste kontakty z kontrahentami warto ograniczyć do minimum.

W takiej sytuacji wydaje się zasadna rezygnacja z wysyłania pracownika w delegację, niezależnie czy jest to wyjazd krajowy, zagraniczny czy nawet spotkanie z klientem w budynku obok.

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

 

 

 

mm

Specjalista ds. kadr i płac w Zespole The Center of Excellence w Departamencie Outsourcingu. Wcześniej młodszy specjalista ds. księgowości. Na co dzień zajmuje się m. in. wsparciem użytkowników systemów operacyjnych w zakresie bieżących problemów oraz realizowanych wdrożeń u klientów, a także prowadzeniem i wsparciem testów systemów informatycznych. Ponadto realizacją szkoleń dla pracowników i klientów. W pracy zawodowej interesuje się w szczególności zmianami w prawie pracy, a także rozwiązaniami ułatwiającymi codzienną pracę i ich wdrożeniami.

Zobacz także

Skomentuj