Pracownik wraca z urlopu z terenu zagrożenia koronawirusem - jakie prawa ma pracodawca?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 7:

Pracownik przebywający na urlopie w regionie, w którym mógł być narażony na działanie konronawirusa, wraca do pracy. Czy mam prawo żądać od niego informacji gdzie przebywał w tym czasie? Czy mam prawo zabronić pracownikowi wyjazdu na urlop za granicę?

 

Jeśli pracodawca uzyskał informacje, że pracownik przebywał w strefie, w której mógł zostać zarażony koronawirusem, art. 3 Ustawy o zwalczaniu COVID-19 daje mu nowe uprawnienie – może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej przez określony czas w celu przeciwdziałania COVID-19.

 

 Taka osoba powinna pracować zdalnie od 2 do 3 tygodni, ponieważ różne źródła podają, że czas inkubacji tej choroby zakaźnej to od 1 do 21 dni.


Pracodawca nie ma możliwości ingerencji w wybór miejsca wypoczynku pracownika. Może wyłącznie powołać się na najnowsze zalecenia Głównego
Inspektora Sanitarnego, aby nie podróżował do krajów o wysokim ryzyku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj