Czy pracodawca może kontrolować temperaturę ciała pracowników?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 14:

Nasza firma chce robić przymusowe kontrole temperatur pracownikom i jeśli są przesłanki, to wysłać przymusowo pracownika do domu. Czy możemy wprowadzić taką regulację?

 

Pracodawca nie jest uprawniony do oceny stanu zdrowia pracownika, a zatem nie ma prawa badać temperatury pracownikom.

 

 UWAGA! Przymusowe kontrole temperatury u pracowników są zabronione.

 

Państwowa Inspekcja Pracy jasno stwierdza, że niedopuszczenie pracownika do pracy ze względu na potencjalne zarażenie wirusem może być uznane za mobbing.

Jeżeli jednak pracodawca ma uzasadnione podejrzenie choroby zakaźnej u danego pracownika, może go nie dopuścić do pracy z prawem do zachowania wynagrodzenia, aby zadbać o bezpieczeństwo pozostałych zatrudnionych i zapewnić ciągłość funkcjonowania zakładu pracy.

 

 Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 94 par. 4 KP).

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj