Kalkulator wynagrodzeń część VII - Ania Kowalska zmienia pracodawcę

Ania Kowalska zmienia pracodawcę – kalkulator wynagrodzenia.

 

Dziś już VII i ostatnia część z serii publikacji „Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy'. W pierwszej części poznaliśmy główną bohaterkę – Anię Kowalską – gdy po studiach podjęła swoją pierwszą pracę na umowie zleceniu (szczegóły tutaj >> ). Następnie przyjęła propozycję przejścia na umowę o pracę (więcej tutaj >> ). Po pewnym czasie podjęła dodatkowe zatrudnienie u innego zleceniodawcy na umowie o dzieło (przeczytasz więcej tutaj >> ). Mijał czas i nasza Ania została w końcu mamą, skorzystała też z urlopu macierzyńskiego (na ten temat piszemy tutaj >> ). Po standardowym okresie wróciła do pracy, jednak jej dziecko zachorowało i Ania przez pewien czas pobierała zasiłek chorobowy (o tym przeczytasz tutaj >> ). Za złe parkowanie dostała mandat karny i pracodawca musiał dokonać potrącenia z jej wynagrodzenia (szczegóły tutaj >> ). W bieżącym, VII odcinku, przyszedł czas pożegnań – Ania podejmuje nowe wyzwanie zawodowe i żegna się ze swoim dotychczasowym pracodawcą.

 

Jakie obowiązki w związku z rozwiązaniem stosunku pracy spadają na pracodawcę?

Pracodawca musi naliczyć Ani nadgodziny, ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz ewentualnie odprawę (oczywiście tylko wtedy, gdy to firma będzie rozwiązywała umowę z naszą bohaterką). Poniżej kluczowe zasady obowiązujące przy w/w rozliczeniach.

 

Ekwiwalent

Wypłacamy urlop zaległy za rok poprzedni oraz proporcjonalnie za urlop bieżący, do dnia zakończenia umowy o pracę. W każdym roku do wyliczeń przyjmowany jest nowy współczynnik ekwiwalentu. Trzeba o tym pamiętać.

 

Nadgodziny

Należy ustalić rodzaj nadgodzin – czy będą to nadgodziny z dodatkiem 50% czy może 100%. I odpowiednio zastosować obowiązujące regulacje. Zagadnienie wymagałoby odrębnej publikacji, stąd zainteresowane osoby zapraszam do bezpośredniego kontaktu: jacek.kalinowski@pl.gt.com.

 

Odprawa

Odprawa należy się pracownikowi w przypadku rozwiązania umowy z winy pracodawcy. Uzależniona jest od stażu pracy w firmie i wynosi odpowiednio równowartość:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawa jest wypłacana, jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników. Jej wysokość nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

 

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

Kalkulator wynagrodzeń – rozwiązanie stosunku pracy

Poniżej poglądowa część naszego kalkulatora dotycząca rozliczania nadgodzin. W pozostałych dwóch zakładkach interaktywnego kalkulatora znajdują się wyliczenia dotyczące ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz ewentualnej odprawy. Jak go otrzymać?

Jeśli chcesz otrzymać interaktywny formularz do własnych obliczeń, uwzględniający wspomniane powyżej elementy rozliczeń z pracownikiem w sytuacji rozwiązania stosunku pracy, zapisz się na nasz newsletter (poniżej). Oprócz zeszytu ćwiczeń, będziesz od nas otrzymywać informacje o najważniejszych zmianach w prawie czy ciekawe raporty.

 

 

Jak zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, służąc swoim doświadczeniem i pomocą >> 

 

W naszej serii ukazały się:

  1. Ania Kowalska na umowie zleceniu
  2. Ania Kowalska na umowie o pracę
  3. Ania Kowalska na umowie o dzieło
  4. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  5. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  6. Ania Kowalska dostaje mandat
  7. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

Chcesz wiedzieć skąd wziąć pieniądze na wypłaty dla pracowników? Zajrzyj tutaj aby sprawdzić rozwiązania Tarczy Antykryzysowej >> (klik).

Interesują Cię inne zagadnienia z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zapoznaj się z naszym informatorem >> (klik).

 

mm

Starszy specjalista ds. kadr i płac

Zobacz także

Skomentuj