Kalkulator wynagrodzeń część VII - Ania Kowalska zmienia pracodawcę

Ania Kowalska zmienia pracodawcę – kalkulator wynagrodzenia.

 

Dziś już VII i ostatnia część z serii publikacji „Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy”. W pierwszej części poznaliśmy główną bohaterkę – Anię Kowalską – gdy po studiach podjęła swoją pierwszą pracę na umowie zleceniu (szczegóły tutaj >> ). Następnie przyjęła propozycję przejścia na umowę o pracę (więcej tutaj >> ). Po pewnym czasie podjęła dodatkowe zatrudnienie u innego zleceniodawcy na umowie o dzieło (przeczytasz więcej tutaj >> ). Mijał czas i nasza Ania została w końcu mamą, skorzystała też z urlopu macierzyńskiego (na ten temat piszemy tutaj >> ). Po standardowym okresie wróciła do pracy, jednak jej dziecko zachorowało i Ania przez pewien czas pobierała zasiłek chorobowy (o tym przeczytasz tutaj >> ). Za złe parkowanie dostała mandat karny i pracodawca musiał dokonać potrącenia z jej wynagrodzenia (szczegóły tutaj >> ). W bieżącym, VII odcinku, przyszedł czas pożegnań – Ania podejmuje nowe wyzwanie zawodowe i żegna się ze swoim dotychczasowym pracodawcą.

 

Jakie obowiązki w związku z rozwiązaniem stosunku pracy spadają na pracodawcę?

Pracodawca musi naliczyć Ani nadgodziny, ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz ewentualnie odprawę (oczywiście tylko wtedy, gdy to firma będzie rozwiązywała umowę z naszą bohaterką). Poniżej kluczowe zasady obowiązujące przy w/w rozliczeniach.

 

Ekwiwalent

Wypłacamy urlop zaległy za rok poprzedni oraz proporcjonalnie za urlop bieżący, do dnia zakończenia umowy o pracę. W każdym roku do wyliczeń przyjmowany jest nowy współczynnik ekwiwalentu. Trzeba o tym pamiętać.

 

Nadgodziny

Należy ustalić rodzaj nadgodzin – czy będą to nadgodziny z dodatkiem 50% czy może 100%. I odpowiednio zastosować obowiązujące regulacje. Zagadnienie wymagałoby odrębnej publikacji, stąd zainteresowane osoby zapraszam do bezpośredniego kontaktu: jacek.kalinowski@pl.gt.com.

 

Odprawa

Odprawa należy się pracownikowi w przypadku rozwiązania umowy z winy pracodawcy. Uzależniona jest od stażu pracy w firmie i wynosi odpowiednio równowartość:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawa jest wypłacana, jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników. Jej wysokość nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

 

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

Kalkulator wynagrodzeń – rozwiązanie stosunku pracy

Poniżej poglądowa część naszego kalkulatora dotycząca rozliczania nadgodzin. W pozostałych dwóch zakładkach interaktywnego kalkulatora znajdują się wyliczenia dotyczące ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz ewentualnej odprawy. Jak go otrzymać?

 

Jak zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, służąc swoim doświadczeniem i pomocą >> 

 

W naszej serii ukazały się:

  1. Ania Kowalska na umowie zleceniu
  2. Ania Kowalska na umowie o pracę
  3. Ania Kowalska na umowie o dzieło
  4. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  5. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  6. Ania Kowalska dostaje mandat
  7. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

Chcesz wiedzieć skąd wziąć pieniądze na wypłaty dla pracowników? Zajrzyj tutaj aby sprawdzić rozwiązania Tarczy Antykryzysowej >> (klik).

Interesują Cię inne zagadnienia z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zapoznaj się z naszym informatorem >> (klik).

 

Zobacz także

Skomentuj