Zaległy urlop – stanowisko Głównego Inspektora Pracy

Rozwiewamy wątpliwości czy i w jakich okolicznościach pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy bez jego zgody.

 

Jedno z częściej zadawanych pytań przez pracodawców w ostatnim czasie dotyczyło zaległego urlopu wypoczynkowego i możliwości jednostronnego wysłania na taki urlop pracownika. Zdania praktyków są na ten temat podzielone. Tymczasem pracodawcom sen z powiek spędza rezerwa urlopowa, która stanowi często znaczną cześć budżetu przedsiębiorstwa. Co na ten temat mówi PIP?

 

Zaległy urlop wypoczynkowy a PIP

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają konkretne sytuacje, w których pracodawca może jednostronnie zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu. Jest to możliwe np. w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę czy urlopu następującego po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim bądź ojcowskim. Do tej pory jednak pracodawcy nie mieli skutecznego narzędzia, aby móc wysłać opornych pracowników na zaległe urlopy. Z pomocą przyszedł im  Główny Inspektor Pracy (GIP), który na swojej stronie internetowej wyraźnie wskazał na taką możliwość pisząc, że:

 (…) pracodawca może jednostronnie wyznaczyć termin wykorzystania zaległego urlopu np. w okresie zagrożenia koronawirusem (…).

 

Analogiczne stanowisko SN i MRiPS w sprawie zaległych urlopów

Powyższe stanowisko GIP jest zgodne z wyrokiem Sądu Najwyższego, który w swoim wyroku z 24 stycznia 2006 r. (sygn. Akt. I PK 124/05) stwierdził, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Podobne stanowisko 10 kwietnia 2020 r. zaprezentowało także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołując się także na wskazany wyżej wyrok Sądu.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Jednoznaczny sygnał dla pracodawców

Pracodawcy dostali wyraźny sygnał, że mogą jednostronnie wyznaczyć termin wykorzystania zaległego urlopu w tym szczególnym okresie, jakim jest pandemia koronawirusa. Powinni przy tym pamiętać, że urlop bieżący nie podlega powyższym regulacjom i nie można pracownika zmusić do jego wykorzystania.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

Specjalista ds. kadr i płac, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj