Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 12 lipca!

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała dziś, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia zostanie przedłużony na kolejne 2 tygodnie, tj. od 28 czerwca do 12 lipca br.!

 

Serwis samorząd.pap podał dziś, że szefowa resortu rodziny ogłosiła,  iż „podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało”.

 

Jak podaje serwis, informacja o planowanym wydłużeniu zasiłku została opublikowana także w wykazie prac legislacyjnych rządu, w którym podano: „Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.”.

 

Według przepisów wprowadzonych tzw. Tarczą 4.0 dalsze wydłużanie zasiłku może być dokonywane w drodze rozporządzeń Rady Ministrów, zamiast – jak do tej pory – na mocy ustawy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Szukasz informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Kliknij:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

 

oprac. HZK

źródło: samorzad.pap.pl

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj