Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony - do 26 lipca!

Resort rodziny potwierdził dziś popołudniu: „Do 26 lipca wydłużamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy”.

 „„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, do 26 lipca. Podobnie jak do tej pory będzie przysługiwał zarówno w przypadku zamknięcia placówki opieki z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji podjęcia przez rodzica decyzji o nieposłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola.” MRPiPS

 

W czwartkowy poranek na antenie programu „Siódma – Dziewiąta”, tj. poranku rozgłośni katolickich, minister resortu rodziny Marlena Maląg poinformowała, że rząd nie zamierza ponownie wydłużać zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 r. ż. Powodem miało być przejście na wakacyjny rytm pracy placówek oraz fakt, że także dzieci powyjeżdżały na wakacje. Jednak już o 16:23 tego samego dnia na Twitterze resortu rodziny pojawiła się informacja, że jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony.

 

Informację tę później w ciągu dnia MRPiPS potwierdził na rządowej stronie – komunikat znajduje się tutaj >> (klik).

 

  Przypominamy za MRPiPS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 8. roku życia; do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ponadto prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

oprac. HZK za MRPiPS, Twitter

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj