Rząd planuje zwolnić część firm z ZUS na kolejne 3-4 miesiące oraz walczyć mieczem, miast bronić gospodarki tarczą

Trwa trzydniowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie mają się zająć m.in. dalszym zwolnieniem z ZUS dla firm najbardziej pokrzywdzonych pandemią. Kto i kiedy otrzyma dalszą pomoc rządu oraz co oznacza zapowiedź wicepremier Emilewicz dotycząca miecza i tarczy?

 

Wczoraj, tj. 22 lipca br., rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Według zapowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz już pierwszego dnia pod obrady miał trafić pakiet wsparcia dla firm, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa – m.in. z branży turystycznej, eventowej oraz transportu osób. Póki co nie docierają żadne informacje na ten temat, podobnie jak oficjalny harmonogram 15 posiedzenia Sejmu RP nie zakłada odrębnego punktu poświęconego pracom nad powyższym wsparciem. Wiadomo jednak, że rząd już od wielu tygodni rozmawia z przedstawicielami w/w branż na temat systemowego wsparcia. Co jest w miarę pewne odnośnie zwolnienia z ZUS dla nich oraz innych instrumentów pomocy? Poniżej szczegóły.

 

Kto dostanie zwolnienie z ZUS na 3, a kto na 4 miesiące?

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, w pakiecie wsparcia dla najbardziej poszkodowanych pandemią firm, tj. z branży turystycznej, eventowej oraz przewozów osobowych ma się znaleźć 4 miesięczne zwolnienie z konieczności opłacania ZUS dla agentów turystycznych, przewodników, pilotów wycieczek oraz kierowców autokarów, o ile wykażą spadek dochodów o 80 proc., a także przedłużenie postojowego na okres trzech miesięcy dla w/w grup przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą przed 31 grudnia 2019 roku lub prowadzą działalność sezonową. Kwestie te zostały ustalone podczas wtorkowego spotkania przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju z branżą turystyczną. Kryterium przyznania pomocy ma być Polska Klasyfikacja Działalności (tj. formalny zakres działalności danej firmy). Przedstawiciele przedsiębiorców starają się dopisać do tej grupy także hotele i organizatorów turystyki, jak podaje Wyborcza. Obecnie „dopinane są szczegóły nowych rozwiązań”, a ulgi i dopłaty mają obowiązywać wstecz – od 1 lipca br., jak informuje Business Insider, uczulając równocześnie, że jeśli rząd nie uzyska wystarczająco szybko zgody KE na owo wsparcie, pakiet wejdzie w życie z początkiem sierpnia br.

Dodatkowo resort rozwoju pracuje nad ustawą dot. utworzenia funduszu kryzysowego dedykowanego branży turystycznej. Dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom pochodzącym z tego funduszu bura podróży czy przewodnicy będą mieli środki na realizację 180-dniowego terminu oddania klientom pieniędzy wpłaconych przez nich na poczet wyjazdów, które zostały odwołane ze względu na ograniczenia związane z pandemią.

Ważny temat: Brak maseczki. Czy nadal trzeba je nosić? Rozporządzenie, wyjątki, kary

Co z pozostałymi branżami oraz tarczami i mieczem?

Jak podał w miniony poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna, wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że „skończył się czas tarczy, nadciąga epoka miecza”. Jak to rozumieć? Obecnie rząd będzie wspierał gospodarkę już nie poprzez kolejne tarcze antykryzysowe, ale poprzez inwestycje publiczne, punktowe mikrotarcze dla najbardziej zagrożonych branż oraz ustawę o inwestorze strategicznym. Jak wyjaśniła minister resortu rozwoju „firmy będą wspierane nie bezpośrednio przez transfery, ale przez działania rozkręcające koniunkturę tak, by miały zlecenia i mogły normalnie pracować”. Zdaniem Jadwigi Emilewicz bardzo ważne jest utrzymanie tempa inwestycji zagranicznych. Wicepremier poinformowała, że prace rządu nad ustawowym rozwiązaniem inwestora strategicznego zmierzają ku zaoferowaniu przedsiębiorcom dążącym do zagranicznej ekspansji (spełniającym określone warunki) pozamaterialnego wsparcia „strategicznych projektów inwestycyjnych o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki”. Mają one przyjąć postać „ułatwień proceduralnych, gwarantujących sprawne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego”.

O postępach prac będziemy informować na bieżąco.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

 

oprac. HZK za Wyborcza.pl, businessinsider.pl, DGP, radiozet.pl

 

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj