Co z pracą zdalną po 4 września, gdy wygasną przepisy antycovidowe?

Czy po 4 września pracownicy tłumnie i w komplecie będą musieli stawić się w firmach, kiedy wygaśnie możliwość świadczenia pracy zdalnej, zapewniona przez przepisy antycovidowe? Co w tym zakresie planuje resort pracy?

 

Już niebawem, 4 września br., wygaśnie możliwość wykonywania zdalnej pracy w oparciu o przepisy zawarte w ustawach covidowych. Aktualne rozwiązania Kodeksu pracy (dla przypomnienia – dokumentu datowanego na 1974 rok) nie odpowiadają na bieżące wymagania rynku pracy.

 

Telepraca (generalnie unormowana w Kodeksie pracy) nie jest tożsama z pracą zdalną. Pozostaje cały szereg zagadnień, które wymagają uregulowania – choćby dotyczących rejestrowania czasu pracy i raportowania jej wyników, bezpieczeństwa i higieny pracy, czy ekwiwalentów za np. większe zużycie prądu u osób pracujących zdalnie.

 

Między innymi nad tymi zagadnieniami, ale także nad tym, co po 4 września br. dla pracowników i pracodawców planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zastanawiała się dziś nasza ekspertka ds. prawa pracy i Partner Grant Thornton, Monika Smulewicz. Zapis całej rozmowy, która odbyła się dziś na antenie Radia TOK FM, w audycji Pierwsze Śniadanie w TOK-u, znajduje się tutaj >> (klik). Zapraszamy do wysłuchania!

 

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj