Resort pracy przestrzega pracodawców przed drugą falą pandemii!

Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi wzmożone i szczegółowe kontrole dotyczące zapewnienia pracownikom ochrony w czasie pandemii przez pracodawców.

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała wczoraj w komunikacie resortu pracy, że „choć pracodawcy włożyli ogromny wysiłek w zapewnieniu ochrony swoim pracownikom w czasie pandemii, ministerstwo nadal otrzymuje sygnały o tym, że nie w każdym miejscu pracy przestrzegane są podstawowe zasady bezpieczeństwa„, stąd PIP prowadzi w tej sprawie „wzmożone i szczegółowe kontrole w firmach”.

 

 Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

Co sprawdza PIP w związku z pandemią?

Służby Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzają obecnie głównie trzy zagadnienia:

  1. czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki pracy,
  2. czy pracodawca wprowadził działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa,
  3. czy pracodawca przeprowadził szkolenia BHP.

Resort przypomina o konieczności przestrzegania w firmach podstawowych zasad bezpieczeństwa – takich jak osłona ust i nosa czy zachowania bezpiecznej odległości między pracownikami, oraz o niezmiennej potrzebie stosowania środków do dezynfekcji rąk i powierzchni płaskich.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

Druga fala pandemii nadciąga!

Minister Maląg stwierdziła, że „mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 większość przedsiębiorców potrafiło w tym czasie zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne warunki do pracy. Jednak zagrożenie jest wciąż realne. Już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań„. Równocześnie podkreśliła, że „firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu„.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

oprac. HZK za gov.pl

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj