Praca zdalna podczas kwarantanny?

Jest nowe stanowisko ZUS! Zielone światło dla zdalnej pracy na kwarantannie – o ile pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy.

 

W odpowiedzi na szereg pytań trafiających do ZUS-u dotyczących ewentualnej możliwości wykonywania zdalnej pracy podczas kwarantanny, Zakład opublikował 27 października br. następującą informację:

 

W ustawie uchwalonej przez Sejm RP 22 października 2020 r. (ustawa w toku prac legislacyjnych) zagadnienie to zostało jednoznacznie uregulowane. Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny.

 

UWAGA! Wyżej wymieniony przepis nie wszedł jeszcze w życie! 

 

Kwarantanna nie jest tożsama z L4

Jak wyjaśnił ZUS, „kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a która była narażona na takie zakażenie”. Oznacza to, że sam fakt podlegania obowiązkowej kwarantannie nie jest jednoznaczny z niezdolnością do pracy z powodu choroby.

Jak głosi art. 3 ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pracodawca może zlecić pracownikowi zdalne wykonywanie pracy, o ile pozwala na to charakter pracy, a pracownik ma odpowiednie umiejętności oraz możliwości techniczne i lokalowe do wykonywania takiej pracy. Wówczas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę.

 

Albo świadczenie chorobowe albo wynagrodzenie za pracę

Jeśli stan zdrowia pracownika objętego obowiązkową kwarantanną uniemożliwia mu wykonywanie pracy, wówczas oznacza to niezdolność do pracy z powodu choroby (dla celów wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, tj. wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego). W takim przypadku pracownikowi przysługują odpowiednie świadczenia chorobowe. Na mocy najnowszych przepisów do ich wypłaty nie jest już potrzebne zwolnienie lekarskie, ani dostarczenie płatnikowi składek decyzji o objęciu kwarantanną.

Jednakże – jak podaje ZUS – „w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało wynagrodzenie za wykonaną pracę„.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

oprac. HZK za gov.pl

mm

Specjalista ds. marketingu produktowego w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

6 komentarzy

 • Zdzisław 3 listopada 2020   Odpowiedz →

  A jak to jest w przypadku gdy mam kwarantannę (dziecko jest chore na covid, ja nie) a mam:
  Umowę o pracę na pół etatu której nie mogę wykonywać zdalnie oraz prowadzę własną działalności którą mogę wykonywać zdalnie. Wygląda na to, że aby dostać wypłatę z umowy o pracę uwzględniającą zasiłek nie mogę (choć jestem zdrowy) wykonywać w tym czasie zdalnej pracy na rzecz swojej działalności.
  Czy dobrze rozumiem?

  • Honorata Zakrzewska-Krzyś 4 listopada 2020   Odpowiedz →
   mm

   Panie Zdzisławie, podczas pobierania zasiłku nie wolno wykonywać jakiejkolwiek pracy zarobkowej, bo traci się prawo do zasiłku.

   • Zdzisław 5 listopada 2020   Odpowiedz →

    A czy można to jakoś zdroworozsądkowo wytłumaczyć? Przecież jestem zdrowy, dlaczego nie mogę wykonywać pracy w ramach swojej jednoosobowej działalności? To, że pracuję generuje przychód do kasy państwowej. Czy gdziekolwiek (na szczeblach ustawodawcy, ekspertów) był poruszany ten problem?

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 5 listopada 2020   Odpowiedz →
     mm

     Panie Zdzisławie, można mieć wątpliwości czy zdroworozsądkowe argumenty (nie tylko w tej sprawie, ale także w wielu innych kwestiach) docierają do osób tworzących prawo w naszym kraju. Nasze koleżanki i koledzy z Grant Thornton uczestniczą w niektórych dyskusjach na różnych etapach legislacji. Zapewniamy, że nie szczędzą wysiłków, by ich racjonalne głosy zostały usłyszane. Niestety czasem od usłyszenia głosu, do jego uwzględnienia, daleka droga. W tej konkretnej sprawie jednak nie mieliśmy okazji dyskutować z krajowym regulatorem.
     Gdyby potrzebował Pan więcej informacji na temat zagadnień kadrowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami (szczegóły pod tym linkiem: https://grantthornton.pl/usluga/outsourcing-kadr-i-plac/). Choć nasze usługi nie są dedykowane indywidualnym odbiorcom, w naszym zespole jest mnóstwo życzliwych i fachowych osób – z pewnością będą w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące prawnych meandrów kadr i płac. Gdyby miał Pan kłopot z kontaktem, proszę napisać na adres: redakcja.outsourcing@pl.gt.com.

 • Zdzisław 5 listopada 2020   Odpowiedz →

  A czy można to jakoś zdroworozsądkowo wytłumaczyć? Przecież jestem zdrowy, dlaczego nie mogę wykonywać pracy w ramach swojej jednoosobowej działalności? To, że pracuję generuje przychód do kasy państwowej. Czy gdziekolwiek (na szczeblach ustawodawcy, ekspertów) był poruszany ten problem?

 • Anna 9 listopada 2020   Odpowiedz →

  Kwarantanna (nie ma objawów, nie ma zrobionego testu). Pracownik chce (ma zgodę pracodawcy) część kwarantanny pracować zdalnie, a część skorzystać ze świadczenia chorobowego. Czy można wyrazić na to zgodę?

Skomentuj