Technologia w służbie HR

Business women holding posts in HR. Can be used in advertising.Implementacja systemów informatycznych wspomagających realizację procesów HR staje się coraz bardziej popularna. W końcu im sprawniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji, tym większa efektywność całego przedsiębiorstwa.

Wiele organizacji bez względu na wielkość  coraz częściej inwestuje i wdraża nowoczesne technologie informatyczne usprawniające nie tylko kluczowe procesy w firmie, ale również te związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Wsparcie rozwiązaniami IT takich procesów jak rekrutacje i obsługa kadrowo-płacowa pracowników przynosi organizacją wymierne korzyści.

Coraz częściej działy personalne korzystają z rozwiązań wspierających procesy zarządzania zasobami ludzkimi. Wynika to nie tylko z potrzeby sprawnego wykonywania rutynowych i czasochłonnych zadań, ale również z rosnącego znaczenia tych działów w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstw. HR-owcy potrzebują narzędzi do efektywnego działania, które z jednej strony będą łatwe i intuicyjne w obsłudze, a z drugiej zapewnią dostęp do kompleksowej wiedzy z zakresu wszystkich procesów i funkcji pracowniczych w firmie.

Nowoczesne technologie są zarówno źródłem nowej jakości jak i nowym potencjałem. Mianem nowoczesnych technologii możemy określić takie rozwiązania, które umożliwiają automatyzację i usprawnienie procesów.

Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować fakt, iż rynek usług HR dojrzał do korzystania z osiągnięć technologicznych, a nawet więcej – wykazuje coraz większe zapotrzebowanie. Aplikacje służące usprawnieniu procesów HR-owych powinny być zaprojektowane z myślą zarówno o technologii, jak i o doświadczeniu użytkownika. Na szczęście coraz więcej rozwiązań proponowanych przez rynek spełnia to założenie.

Istotną kwestią jest to, ze rozwój technologiczny pojawia się w tych obszarach życia,w których z jednej strony istnieje możliwość wprowadzenia usprawnień, a z drugiej jest na nie zapotrzebowanie. Dużą rolę odgrywają również przemiany pokoleniowe. „Nowe pokolenia” wychowują  się w dobie technologii i mediów cyfrowych oraz społecznościowych, stawia to zatem nowe wyzwania wobec wielu procesów Hr-owych między innymi procesu rekrutacji – być może niedługo standardowe (papierowe) CV zostanie zastąpione prezentacją video.

Usprawnienia jakie wprowadzają nowe technologie przynoszą wiele korzyści, przede wszystkim redukcje kosztów, automatyzację procesów, możliwość gromadzenia i dostępu do dużej ilości danych.  W rolę HR wpisana jest jednak a może przede wszystkim interakcja z ludźmi, zatem powinna zostać zachowana równowaga między aspektem technologicznym a ludzkim.

Należy pamiętać, iż w wielu przypadkach związanych z funkcjonowaniem działu HR (np.: rekrutacje czy szkolenia), mamy do czynienia z czynnikiem ludzkim (oczekiwania, kwalifikacje, psychika, stres, itd.), są to obszary, w których technologia nie zawsze może pomóc.

Coraz większe znaczenie dla HR ma stosowanie zaawansowanych technologii i nowoczesnych narzędzi. Co nowego jeszcze nas czeka? Jak zmieni się obraz HR za kilka lat? Na te pytania nie znamy jeszcze odpowiedzi. Jedno jest pewne: technologia będzie wspierać działania HR.

Dominika Chybowska
Menedżer
Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj