Zasiłki macierzyńskie dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą
Z początkiem roku zmieniły się zasady związane z wypłatą zasiłków macierzyńskich dla matek, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Od stycznia 2016 roku wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty.
Obecnie są one obliczane od najniższej podstawy wymiaru, a ich wysokość uzależniona jest od wysokości składek a także okresu ich opłacania. Na wyrównanie do wysokości tysiąca złotych, mogą liczyć te matki, które otrzymywałyby najniższe zasiłki. Dodatkowo część z nich w czasie pobierania zasiłku będzie zwolniona z obowiązku opłacania składek.
Im dłuższy okres opłacania składek, tym wyższy będzie zasiłek. W rezultacie podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie najniższa podstawa składek powiększona o nadwyżkę zadeklarowanej kwoty. Zatem w praktyce będzie to wyglądać tak – im dłuższy okres ubezpieczenia, tym wyższy zasiłek, analogicznie – im okres ten będzie krótszy, tym wysokość zasiłku będzie zbliżona do najniższej podstawy składek.
Te matki, które wykażą się przedsiębiorczością będą mogły otrzymywać zasiłki obliczone od najniższej podstawy wymiaru, jaką mogą zadeklarować osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjątek mogą stanowić te miesiące, w których opłacane składki były wyższe od minimalnych.
Dotychczasowe przepisy pozwalały na uzyskanie bardzo wysokich świadczeń, nawet gdy składki były opłacane przez bardzo krótki okres czasu. Jedyne co musiały zrobić przedsiębiorcze matki, to zarejestrować firmę na krótko przed porodem, opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w maksymalnej wysokości a wówczas mogły otrzymać zasiłek w wysokości zadeklarowanej podstawy. Od tego roku niestety już takiej możliwości nie ma.
Uwaga!
Należy pamiętać, iż osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie płaci z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby pobierające zasiłek macierzyński mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej przez cały okres jego pobierania.
Istotną kwestią jest to, że składkę zdrowotną osoba, która pobiera zasiłek macierzyński płaci w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, czyli kontynuowania działalności zarobkowej, w związku z czym jest to składka od prowadzonej działalności, a nie od pobieranego zasiłku, w związku z tym nie jest potrącana z zasiłku macierzyńskiego, lecz opłacana przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
Ciekawostka!
Zgodnie z nowelą jeśli matka dziecka jest ubezpieczona z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i pobiera zasiłek macierzyński przez 20 tygodni, to ojciec dziecka będący pracownikiem może skorzystać z urlopu rodzicielskiego na to dziecko. Wcześniej nie było to możliwe.
Więcej o zmianach w urlopach rodzicielskich, mogą przeczytać Państwo w „najważniejsze zmiany w urlopach rodzicielskich”
Dominika Chybowska
Menedżer