Praca zdalna – czy ma korzyści?

Praca zdalna jest to wykonywanie zadań powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy. Taki rodzaj pracy często przypisywany jest tzw. Freelancerom, ale czy tylko? Czy taki rodzaj zatrudnienia ma wady i zalety? Z pewnością nie jest odpowiedni dla realizacji każdego zawodu i nie każdy pracownik się w nim odnajdzie. Zobacz jakie są plusy i minusy wykonywania pracy zdalnej.

Ostatnimi czasy, coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Deklarują, że mogą zarabiać mniej i zrezygnować z innych benefitów, byle móc pracować z domu. Coraz więcej pracowników ma przyzwolenie od pracodawcy by realizować obowiązki służbowe poza biurem.  

W dobie wszechobecnych open spaceów coraz więcej pracowników deklaruje, że współpracownicy stanowią największy problem w koncentracji i przeszkadzają pracować z skupieniu. Zatrudnieni preferują pracę w odosobnieniu, które korzystnie wpływa na tempo ich pracy. Coraz częściej się słyszy, że  „home office” znacząco podnosi produktywność i kreatywność.

Onboarding dowiedz się jak powitać nowego pracownika.

Praca zdalna – dla kogo takie rozwiązanie?

Praca zdalna sprawdza się w przypadku tych pracowników, których wyniki pracy nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą, czyli tych, którzy analizują i przetwarzają informacje lub mają tzw. pracę twórczą lub kreatywną. Nie sprawdzi się jednak w każdej dziedzinie. Polecana jest głównie dla przedstawicieli, tzw. wolnych zawodów oraz młodych rodziców, którzy chcą pogodzić pracę z opieką nad swoimi pociechami J Warto wspomnieć, że praca zdalna może mieć charakter stały lub doraźny.

Plusy i minusy dla pracodawcy

Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, iż zatrudnienie zdalnego pracownika, to jedyna możliwość dla pracodawcy na pozyskanie wybitnych specjalistów, ekspertów w swojej dziedzinie nie mających w planach zawodowych łączenia się na stałe tylko z jednym pracodawcą. Często w grę wchodzi też kwestia dojazdu do pracy. W przypadku gdy dużo czasu zajmuje pokonanie drogi do pracy, obie strony (pracownik i pracodawca) godzą się na pracę w formie zdalnej. Zdalny pracownik to duże ograniczenie kosztów dla pracodawcy, który nie musi organizować miejsca pracy w siedzibie firmy i zapewniać sprzętu niezbędnego do wykonania pracy.

Podstawowym problemem przy pracy zdalnej jest kwestia zaufania. Przy takim trybie pracy, pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym, nie może w 100 % sprawdzić, czym zajmuje się pracownik w domu i ile faktycznie czasu poświęca na zleconą przez pracodawcę pracę.

Tak naprawdę praca wykonywana w biurze, to nie tylko wykonywanie zleconych zadań. Dla każdego przedsiębiorstwa powinna być ważna atmosfera, relacje międzyludzkie, te elementy tworzą kulturę organizacyjną. Nie zapominajmy, że integracja zespołu sprawia, że liczą się wspólne cele i rozwój firmy.

Wady i zalety pracy zdalnej dla pracowników

Wygoda, to chyba największa zaleta wymieniana przez osoby pracujące zdalnie. Dzięki tej formie zatrudnienia mogą pracować w domu, w dowolnych godzinach oszczędzając czas i pieniądze na dojazdy do biura.

Ten rodzaj pracy ma też swoje „minusy”. Wydawało by się, że skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nic bardziej mylnego, często pracownicy zatrudnieni w formie pracy zdalnej narzekają na to, że są słabo opłacani i pomijani w awansach.

Ten rodzaj zatrudnienia wymaga od pracownika bardzo dużej samodyscypliny. Sam musi ustalić swój grafik, narzucić tempo prac i pilnować terminów. Oddzielenie życia prywatnego od pracy może być trudne, jeśli nie ustali się „dobrego” harmonogramu i rozkładu dnia rozdzielającego życie prywatne/rodzinne od służbowego. Wszystko to są oczywiście indywidualne predyspozycje. Praca zdalna to także brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, może to w znaczący sposób wpływać na ograniczenie rozwoju zawodowego.

Jarosław Rupiewicz
Menedżer
Grant Thornton

Zobacz także

1 komentarz

  • Praca zdalna jest efektywna, jeśli posiada się umiejętność dobrego planowania czasu. Wydaje mi się, że jest ona dobrym rozwiązaniem na krótką metę. Przebywanie w biurze z innymi pracownikami i bezpośredni kontakt z klientem dużo lepiej wpływa na efekty pracy.

Skomentuj