Zostały tylko 3 dni na rezygnację z wypłacania świadczenia urlopowego w 2018
Pracodawca niebędący jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe (art. 3 ust. 3 ustawy tekst jednolity Dz.U. z 2017 r. poz. 2191). Pracodawca ma wybór co do formy realizowania pomocy socjalnej i może pod pewnymi warunkami formalnymi również z niej zrezygnować.
Pracodawca, który nie ma utworzonego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i który do końca stycznia 2018 roku nie dopełni procedury rezygnacji z wypłaty świadczeń urlopowych będzie zobowiązany świadczenia urlopowe pracownikom wypłacać.
Na czym „formalna procedura” polega?
„Pracodawcy, o których mowa w ust. 3 ustawy, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy”, czyli mówiąc wprost przekazując informację w intranecie czy umieszczając obwieszczenie na tablicy ogłoszeń do końca stycznia. Co ważne – zeszłoroczne obwieszczenie nie wystarczy. Informacja o nietworzeniu ZFSS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego musi być powtarzana co roku.
Przypomnijmy również że świadczenie urlopowe:
- przysługuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych;
- powinno być wypłacone najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika;
- nie może być wyższe niż wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ( w 2018 roku wynosi 1185,66 zł);
- wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu;
- do wysokości nieprzekraczającej kwoty odpisu podstawowego nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS, ale jest przychodem podlegającym opodatkowaniu pdof.