Zmiana wysokości odpisu na ZFŚS uprawniona Tarczą 4.0 wymaga skorygowania dokonanego transferu wpłat. W jej efekcie może się okazać, że firma nie będzie musiała nic zapłacić, albo dostanie częściowy zwrot. Kiedy najlepiej dokonać korekty?
Niespełna miesiąc temu (24 czerwca 2020 r.) weszły w życie przepisy Tarczy Antykryzysowej 4.0, które umożliwiały zmniejszenie odpisów na ZFŚS poprzez ograniczenie kosztów z nimi związanych. Transferu środków na ZFŚS należało dokonać do końca maja, czego skutkiem jest konieczność skorygowania dokonanych już wpłat.
Kiedy korekta transferu wpłat na ZFŚS?
Firmy najczęściej robią korektę dokonanego transferu wpłat na ZFŚS z końcem roku, weryfikując stan liczbowy pracowników. Jednak dobrym pomysłem w niektórych przypadkach może być także zrobienie korekty wcześniej – najlepiej przed II ratą odpisu, która przypada na 30 września br. Wówczas może się okazać, że w ramach II raty odpisu firma nie będzie musiała dokonywać żadnego transferu, lub nawet dostanie częściowy zwrot.
Korekta dokonanego transferu na ZFŚS jest możliwa zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 czerwca br. wydanym dla DGP.
Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?
Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.
Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.
oprac. HZK za The Center of Excellence, Outsourcing Grant Thornton, za DGP z 9 lipca br.