Prywatne dane kontaktowe pracowników - czy pracodawca może z nich skorzystać?

Czy pracodawca może korzystać z prywatnych danych kontaktowych pracowników, które uzyskał podczas rekrutacji? Poniżej aktualne stanowisko UODO.

 

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) opublikowanym 17 sierpnia 2020 r., pracodawca, który w trakcie procesu rekrutacyjnego pozyskał dane kontaktowe przyszłego pracownika (takie jak: prywatny adres poczty elektronicznej czy numer prywatnego telefonu komórkowego) nie może z nich korzystać do kontaktów zawodowych, jeżeli pracownik nie udzielił zgody na wykorzystanie tych danych w tym celu.

 

Co to oznacza w praktyce?

Kodeks pracy nie wymaga podania prywatnego nr telefonu czy adresu e-mail w toku rekrutacji. Zatem fakt, że pracodawca posiada prywatne dane pracownika, nie upoważnia go do korzystania z nich i kontaktowania się z pracownikiem w sprawach służbowych podczas zatrudnienia.

 

Kiedy pracodawca może skorzystać z prywatnych danych kontaktowych pracownika?

Aby pracodawca mógł skorzystać z prywatnych danych pracownika w celach zawodowych, musi uzyskać jego zgodę – dobrowolną, pisemną i określającą zasady kontaktu.

UWAGA! Pracownik ma prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, a pracodawca ma wtedy obowiązek zaprzestać wykorzystywania wskazanych danych.

 

 WAŻNE! UODO podkreślił, że możliwość kontaktu z pracownikiem po godzinach pracy powinna się ograniczać wyłącznie do szczególnych sytuacji!

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

Zobacz także

Skomentuj