Dziś Dzień Równej Płacy - Equal Pay Day

4 listopada, to symboliczny dzień poświęcony podnoszeniu świadomości na temat różnić w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej. Co warto wiedzieć na temat Dnia Równej Płacy, czyli Equal Pay Day?

 

Na początek kilka faktów:

  • 16% – tyle wynosi obecnie luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach (dane według Eurostatu).
  • 100 lat – tyle czasu przy, obecnym tempie wyrównywania wynagrodzeń za pracę, kobiety będą musiały czekać  na osiągnięcie równej płacy wobec mężczyzn.
  • 2 miesiące – przez tyle czasu w ciągu roku kobiety pracują za darmo.

 

Co o nierównościach płacowych mówi prawo?

Zgodnie z pkt 2. art. 66 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, kobiety mają „równe z mężczyzną prawo do pracy i wynagrodzenia według zasady: „równa płaca za równą pracę””.

Również w art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) jest zapisana zasada równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę.

 

…tyle teoria, a rzeczywistość?

Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn (z ang. Gender Pay Gap) – wynoszące aktualnie średnio ok 16% na niekorzyść kobiet – wynikają z różnego opłacania tej samej pracy. Nawet, jeżeli kobieta i mężczyzna mają takie same kwalifikacje i doświadczenie, a ich zakres obowiązków jest identyczny, jej pensja jest zazwyczaj znacznie niższa, niż jego. Co więcej, kobiety nadal częściej niż mężczyźni zajmują się obowiązkami rodzinnymi. W przypadku, gdy urodzi się dziecko, kobiety częściej i dłużej niż mężczyźni zostają w domu, a później wracają do pracy na niepełen etat.

 

Sytuacja kobiet w dobie pandemii

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa dotknął zdecydowanie bardziej kobiet, aniżeli mężczyzn. Według raport Eurofound ogólne pogorszenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i życiem prywatnym odbiło się mocniej na kobietach, które są dużo bardziej obciążone obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi. W czasie pandemii większość dodatkowych zadań spadła na kobiety i mimo, że poświęcają więcej czasu na obowiązki domowe, w pracy jest wymagana od nich ta sama produktywność i zaangażowanie, jak w przypadku panów.

 

Możliwe wsparcie?

Komisja Europejska przygotowała strategię na lata 2020-2024 „Gender equality strategy 2020-2024”, która ma zwiększyć udział kobiet na rynku pracy oraz wzmacniać równy podział obowiązków opiekuńczych między rodzicami. Główne założenia wspomnianej strategii, to wspieranie zasady „równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę tej samej wartości”, umożliwienie kobietom uzyskania takich samych szans rozwoju jakie mają mężczyźni oraz zachęcenie rodziców do równego dzielenia się czynnościami opiekuńczymi.

 

Zobacz także

Skomentuj