Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich od 2022 roku!

Ojcowie będą m-u-s-i-e-l-i skorzystać z dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego?

 

W związku z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów, która została przyjęta w czerwcu 2019 roku, państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą do 2 sierpnia 2022 roku zaimplementować w polskich przepisach bardzo ważne zmiany.

 

Urlop rodzicielski w Polsce – aktualne przepisy

Obecnie jednym z uprawnień pracowniczych jest prawo do urlopu macierzyńskiego, który przysługuje wyłącznie matce oraz urlopu rodzicielskiego, który przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka albo 34 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci (podczas jednego porodu), którym rodzice mogą się podzielić zgodnie z preferencjami i potrzebami. Urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w 3 częściach, jednak jedna z nich musi nastąpić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wynosić minimum 8 tygodni. Czas na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego upływa wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

2 miesiące urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojca – nowa dyrektywa UE

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1158 jest wprowadzenie minimalnego okresu urlopu rodzicielskiego dla ojców w wymiarze dwóch miesięcy, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica. To rozwiązanie ma:

  • zachęcić ojców do korzystania z przysługującego im prawa do urlopu,
  • ułatwić powrót matek na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim
  • oraz wyrównać szanse kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny.

 

W styczniu 2021 r. została powołana do życia Fundacja Share The Care Rada Programowa, w skład której wchodzą ekonomiści, prawnicy, psycholodzy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, której zadaniem jest opracowanie rekomendacji dla Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów, dotyczących najlepszego wdrożenia nowej dyrektywy.

 

Zobacz także

Skomentuj