Czy czas wolny za nadgodziny można wliczać do odpoczynku tygodniowego?

Najnowsze stanowisko MRPiT jest korzystne dla pracodawców – daje im większą elastyczność w zapewnianiu pracownikom nieprzerwanego minimalnego odpoczynku tygodniowego. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Według najnowszego stanowiska Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, czas wolny udzielany pracownikowi za nadgodziny może być zaliczany do wymaganego 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Tak samo można traktować dodatkowe dni wolne udzielane pracownikowi za święto przypadające w sobotę. Jakie jeszcze okresy mogą być wliczane do odpoczynku tygodniowego pracownika?

 

Kodeks pracy a wypoczynek tygodniowy

Zgodnie z art. 133 kodeksu pracy, pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu wynoszącego minimum 35 godzin, przy czym odpoczynek dobowy musi wynosić co najmniej 11 godzin. Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w każdym tygodniu między godziną 0:00 w pierwszym dniu tygodnia a godziną 24:00 w ostatnim dniu tygodnia. Co do zasady, odpoczynek ten powinien obejmować niedzielę. Wyjątkiem są  zakłady pracy, w których dozwolona jest praca w niedzielę – odpoczynek może tam przypadać w innym dniu, niż niedziela.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Okresy wliczane do odpoczynku tygodniowego

Odpoczynek tygodniowy najczęściej realizowany jest w ramach dni standardowo wolnych od pracy w danym zakładzie pracy – zazwyczaj jest to sobota i niedziela. Wątpliwości budzi czas wolny udzielany pracownikowi w ramach odbioru nadgodzin czy też w zamian za pracę w niedzielę i święta.

W świetle stanowiska Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, do puli minimalnego 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego pracownika wliczać można:

  • czas wolny udzielony pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • godziny przypadające na dni wolne udzielone pracownikowi za święto występujące w dniu rozkładowo wolnym od pracy (najczęściej w sobotę),
  • godziny przypadające na dni wolne od pracy wyznaczone pracownikowi w zamian za pracę w niedziele i święta.

 

UWAGA! Należy mieć na uwadze, że do odpoczynku tygodniowego nie można wliczać czasu wszelkich absencji pracownika, takich jak urlop wypoczynkowy czy czas przeznaczony na opiekę nad dzieckiem.

 

Stanowisko MRPiT jest z pewnością korzystne dla pracodawców, ponieważ oznacza dla nich większą elastyczność w zapewnianiu pracownikom nieprzerwanego minimalnego odpoczynku tygodniowego.

 

Zobacz także

Skomentuj