Najczęściej wskazywane kody zawodów w ZUS

Od 16 maja br. w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS trzeba podawać 6-cyfrowy kod zawodu. Jakie zawody były dotychczas najczęściej zgłaszane w Polsce?

 

Od 16 maja 2021 r. w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej) i ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych) oraz przy wykazywaniu korekt lub zmian, należy każdorazowo podawać kod wykonywanego zawodu.

 

Zgłoszenia kodu zawodu na formularzach ZUS ZUA

W pierwszych 10 dniach, 6-cyforwy kod zawodu wykazano na prawie 126 tys. formularzy ZUS ZUA. Najczęściej wpisywany kod dotyczył:

  • pracowników ochrony fizycznej (4,5%),
  • sprzedawców (2,6%),
  • kierowców samochodów ciężarowych  (2,6 proc.),
  • magazynierów – robotników magazynowych, magazynierów (2,3 %).

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Zgłoszenia kodu zawodu na formularzach ZUS ZZA

W tym samym okresie w dokumentach ZUS ZZA zgłoszono 35 tys. formularzy z kodem wykonywanego zawodu. Najczęściej byli zgłaszani:

  • pracownicy do spraw informowania klientów (13,7%),
  • ankieterzy (11,6 %),
  • specjaliści nauczania (3,2 %).

 

Zgodnie z informacjami z ZUS, kod zawodu będzie wykorzystywany głównie w celach statystycznych, np. przy budowaniu polityki państwa (także zdrowotnej) na najbliższe lata.

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj